Recenzja: Perfekcyjny makijaż

Nareszcie nadszedł czas na kolejną recenzję. Na pewno wielu z was zna książkę Bobbi Brown – „Perfekcyjny makijaż”, ponieważ jest to jedna z najlepszych książek na rynku. W tej recenzji zajrzymy do środka – znajdziecie tutaj kilka solidnych argumentów za tym, że każdy pasjonat makijażu powinien mieć ją w swojej biblioteczce.

Książka jest wydana przez Wydawnictwo Glaktyka, w miękkiej okładce ze skrzydełkami, a jej okładkowa cena to 69,99. Książkę możecie dostać w internecie w niższych, bardziej okazyjnych cenach, albo kupić ją w Empiku. Książka liczy ponad 200 stron i jest podzielona na rozdziały.

Bobbi Brown jest jedną z niezwykle docenianych wizażystów, osiągnęła międzynarodowy sukces. Jest twórcą wielu niezapomnianych makijaży, a jej styl obejmuje głównie makijaże podkreślające naturalną urodę kobiety. Jest również właścicielką popularnej marki kosmetyków – Bobbi Brown dostępnych w perfumeriach Douglas.

Dedykuję ją także Bruce’owi Weberowi, który nauczył mnie, jak dostrzegać naturalne odcienie ludzkich twarzy oraz, że można być równocześnie utalentowanym, sławnym, skromnym i miłym.

Bobbi Brown

Aby dokładnie zrozumieć, jakie znaczenie dla wizażysty ma ten podręcznik (myślę, że tak można nazwać tę książkę), a także szczegółowo opisać jego zawartość – warto zagłębić się w poszczególne rozdziały. To na pewno pomoże wam zdecydować, czy warto kupić książkę. Zaczynajmy!

Książka podzielona jest na dwie części:

  1. Podstawy
  2. Mistrzowski poziom

Obie części zawierają zarówno teorię makijażu jak i porady praktyczne. Połączenie obu części sprawia, że jest to publikacja odpowiednia zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych. Posiadam ją w swojej biblioteczce już wiele lat i regularnie do niej zaglądam.

Rozdział 1, Kurs Makijażu

Ten rozdział, to w zasadzie wstęp do książki. Autorka zwraca tutaj uwagę na to, dlaczego kobiety w ogóle się malują.

Chyba wszystkie kobiety tak naprawdę chcą tego samego – wyglądać i czuć się sobą, ale jeszcze ładniejszą i bardziej pewną siebie. To pragnienie zainspirowało mnie w wieku dwunastu lat do stworzenia koncepcji naturalnego makijażu, tzw. natural look, z którego jestem dziś znana.

Rozdział 2, Sprzęt i wyposażenie

To bardzo obszerny rozdział, w którym znajdziecie świetnie opisany każdy pędzel do makijażu, wszystkie akcesoria. Są tutaj również informacje dotyczące przechowywania kosmetyków, ich transportu i pielęgnacji.

Autorka podpowiada również w jaki sposób kupować akcesoria do makijażu, jakie miejsca wybierać i jak długo można przechowywać określone kosmetyki od daty ich otwarcia.

Rozdział 3, Skóra

To jedna z niewielu książek o makijażu, w której znajdziecie tak dużo informacji na temat skóry. Ten rozdział rozpoczyna się od opisu odpowiedniego stylu życia i odżywiania, podania informacji na temat konkretnych witamin i produktów, w których one występują.

Podstawą pięknego makijażu jest zdrowa skóra i autorka doskonale zwraca na to uwagę. Znajdziecie tutaj również informacje na temat:

  • podstaw pielęgnacji skóry
  • analizy skóry (z rozróżnieniem na skórę normalną, skórę suchą, tłustą i wrażliwą)
  • oczyszczanie i tonizacja twarzy
  • demakijaż
  • nawilżanie i ochrona przeciwsłoneczna
  • aplikacja poszczególnych składników oraz pielęgnacyjny słowniczek

Rozdział 4, Twarz

Książka jest napisana niezwykle przystępnym językiem, a każdy szczegół dotyczący makijażu, czy pielęgnacji jest dokładnie opisany. W rozdziale dotyczącym twarzy znajduje się opis przygotowania twarzy do makijażu krok po kroku, a także opis produktów takich jak korektory i kamuflaże, podkłady, pudry, róże…

Autorka podaje proste sposoby na wybór odpowiedniego koloru, a także aplikację kosmetyków odpowiednią do różnych typów urody. Podaje funkcję korektorów, opisuje technikę konturowania, nakładania podkładu, a nawet opisuje typy skór. Skóra azjatycka różni się od skóry ciemnej, latynoskiej czy słowiańskiej.

W tym rozdziale znajduje się również recepta na specyficzne stany skóry, z którymi makijaż musi się uporać i podaje łatwe sposoby korekty. Trądzik, ekstremalnie sucha skóra, hiperpigmentacja, znamiona, blizny, czy tatuaże to tylko niektóre kłopoty, z którymi boryka się każda kobieta.

Hiperpigmentacje

Niewielkim pędzelkiem nałóż na przebarwienie podkład lub korektor o ton jaśniejszy od koloru skóry. W skórę twarzy możesz też wetrzeć żel brązujący (od policzków po obrzeża twarzy), co wyrówna koloryt.

 

Rozdział 5, Usta

Nakładanie kosmetyków kolorowych zawsze może być nieco problematyczne. W tym rozdziale znajdziesz odpowiednie kolory pomadek, które będą podkreślały naturalny kolor twoich ust. Świetnie opisane są tutaj rodzaje szminek, odcienie, narzędzia do aplikacji.

Aplikacja koloru na usta, zastosowanie konturówki, czy błyszczyku opisane są bardzo dokładnie – wraz ze zdjęciami makijażu wykonywanego krok po kroku.

Rozdział 6, Oczy

W tym rozdziale znajduje się również makijaż brwi wraz z kolorystyką produktów do brwi – nie spotkałam się z tym w żadnej innej książce, a jest to jeden z najważniejszych etapów w makijażu. Znajdują się tutaj również informacje na temat tego jak nadać kształt brwiom, jak je upiększyć.

Wybór cieni do oczu też nie jest prostą sprawą – dobór kolorów, struktur, rodzaju produktu… W książce znajdują się gotowe propozycje kolorystyczne dla określonej tęczówki oka, sposoby aplikacji cieni sypkich, prasowanych i cieni w kremie.

W każdym rozdziale autorka poświęca sporo uwagi azjatyckiemu typowi urody i tutaj również podaje sposób makijażu tego typu oka. Eyeliner nakładany krok po kroku, dużo praktycznych zdjęć, makijaż dzienny i wieczorowy, a nawet sposób na idealne wytuszowane i aplikację sztucznych rzęs.

Rozdział 7, 10 kroków do doskonałego makijażu

W tym rozdziale autorka zwraca uwagę na to, że prosty i dobrze wykonany makijaż zawiera zaledwie 10 podstawowych kroków począwszy od pielęgnacji, aż do pełnego makijażu.

Przed rozpoczęciem aplikacji strzepnij lub zdmuchnij nadmiar pudrowego różu z pędzla. Łatwiej jest nadać skórze kolor poprzez nakładanie kilku delikatnych warstw koloru, niż usuwać nadmiar różu i zaczynać wykonywanie makijażu od nowa.

W tym rozdziale znajduje się też opis i propozycja karty twarzy, czyli tak zwanego face chart. 

Rozdział 8, Makijaż specjalny

W tym rozdziale znajdują się ciakwe propozycje makijaży okazjonalnych. Makijaż ślubny jest opisany bardzo szczegółowo, zawiera wiele wskazówek dla panien młodych jak i wizażystów. Znajdziesz tutaj także makijaż na specjalne okazje, makijaż dla nastolatek, kobiet dojrzałych, dla przyszłych mam, a nawet makijaż na kiepski dzień.

To ostatni rozdział pierwszej części książki. Po nim rozpoczyna się część druga – „Mistrzowski poziom”.

Rozdział 9, Sztuka makijażu

To pierwszy rozdział w drugiej części książki, skierowanej dla profesjonalnych wizażystów. W żadnej innej książce nie znajdziecie tylu informacji dotyczących branży, jak w tej.

Najważniejszą cechą, jaką powinien posiadać dobry wizażysta jest zdolność obserwacji. Dzięki wnikliwym obserwacjom możesz nauczyć się wiele o makijażu i stylu. Przyglądaj się twarzom i stylowi kobiet mijanych na ulicy, zwracaj uwagę na gwiazdy filmowe i przyjaciółki.

W tym rozdziale znajdziesz informacje takie jak:

  • skąd czerpać inspirację?
  • jak wkroczyć do biznesu i dać się poznać?
  • jakie są możliwości pracy wizażysty i jak wybrać właściwą drogę?
  • jak prowadzić skutecznie własny biznes?
  • jak przygotować portfolio?
  • jak się rozreklamować?

Rozdział 10, Podstawowe narzędzia profesjonalisty

Jak skomponować kufer profesjonalisty, aby nie wozić ze sobie kilkunastu kilogramów kosmetyków? Jakie produkty wybierać i na co zwracać uwagę? W tej części książki znajdziesz odpowiedź właśnie na te wszystkie pytania, a także wskazówki jak dobierać kolorystykę cieni, podkładów, kosmetyki do pielęgnacji skóry…

Odkrój kawałki produktów w postaci sztyftów (podkład, szminka, bronzer, róż) i umieść je w przenośnej palecie. Dzięki temu będziesz miała natychmiastowy dostęp do pełnej gamy kolorów.

Rozdział 11, Makijaż dla zaawansowanych

To już przedostatni rozdział w książce, w którym znajduje się obszerny opis makijażu fotograficznego, rola makijażysty na sesji zdjęciowej i opinie światowej sławy fotografów na temat pracy wizażysty.

Bardzo ważne jest, by dopasować makijaż do modelki. Nie możesz tak po prostu zdecydować, jaki makijaż chcesz wykonać, a potem nałożyć go na twarz modelki niczym maski. Musi być dopasowany do osoby, którą malujesz.

Patrick Demarchelier

Różnice pomiędzy makijażem do fotografii czarno-białej i kolorowej, makijaż dla magazynów, a także makijaż dla telewizji, na pokazie mody, ze sławnymi klientami i na planie filmowym są głównymi opisywanymi zagadnieniami.

Rozdział 12, Legendy i niezapomniane chwile makijażu 

Ten rozdział zawiera krótką historię makijażu podaną w kolejności chronologicznej od 500000 r.p.n.e. aż do współczesności. Znajdziesz tutaj również krótkie życiorysy wielu sławnych wizażystów.

Cała książka jest skonstruowana bardzo przejrzyście, a wiedza usystematyzowana. Łatwo i przyjemnie czyta się ją w całości, ale równie szybko można odnaleźć pożądany fragment, gdy szuka się konkretnego sposobu na niedoskonałość. Jeśli jeszcze nie masz tej książki, najwyższy czas, żeby ją kupić!