Arizona

Arizona  okazuje się być jednym z najpiękniejszych stanów Ameryki. Zwiedzając Stany Zjednoczone nie możecie pominąć tego miejsca. Mowa o Lower Antelope Canyon, który jest dużo ładniejszy od Upper Antelope Canyon. Koniecznie wpiszcie to miejsce na waszą Bucket List.

Kanion Antylopy

To jedno z najpiękniejszych, o ile nie najpiękniejsze miejsce, jakie widziałam w życiu. Bo co tak naprawdę najlepszego Ameryka ma do zaoferowania? Naturę. Wszystkie zdjęcia, które znajdują się w tym wpisie zostały wykonane telefonem przeze mnie albo przez przewodnika, który często oferuje pomoc i wykonuje piękne zdjęcia, które pozwalają uchwycić grę światła i cienia pod odpowiednim kątem. Któż lepiej od niego zna kanion?

Antelope Canyon

Kaniony i Parki w USA to zdecydowanie największy skarb narodowy. Antelope Canyon znajduje się w rezerwacie Indian Navaho i to oni odpowiadają za opiekę nad tym pomnikiem przyrody. Aby dostać się do rezerwatu należy zarezerwować bilety z conajmniej miesięcznym wyprzedzeniem. Czasami zdarza się, że są wolne miejsca w danym tygodniu albo dniu, ale to bardzo rzadkie. Podobnie jest na przepięknej The Wave, której niestety nie udało mi się zobaczyć (wpuszczane jest tam 12 osób dziennie i trzeba wziąć udział w loterii).

Oprowadzaniem po kanionie zajmują się dwie firmy, a bilety to koszt około 45 dolarów. Bilety należy zakupić drogą internetową na jednej z wybranych stron: Ken’s Tours albo Dixie Ellis. Ja korzystałam z przewodników Dixie Ellis.

Lower Canyon

Kanion dzieli się na dwie części, Upper Canyon i Lower Canyon. Upper jest bardziej popularny, zwiedzanie trwa krócej i jest w nim bardzo dużo ludzi. Lower, czyli mniej popularna część, zagwarantuje wam najpiękniejsze zdjęcia. To również ta część, którą ja wybrałam.

 

W Kanionie wykonano najdroższe zdjęcie świata, które sprzedano za 6,5 miliona dolarów. Jeśli chcecie spróbować swoich sił w pobiciu tego rekordu, są także specjalne wycieczki dla fotografów, które można zarezerwować na tych samych stronach – Ken’s i Dixie.

Załączam dla was wykonaną przeze mnie galerię kształtów i kolorów, kliknijcie, aby powiększyć. Wszystkie zdjęcia zostały wykonane telefonem.

Kanion codziennie zwiedza około 3 tysięcy osób. Zwiedzanie w dużej mierze zależne jest od pogody, ponieważ istnieje tutaj wysokie ryzyko powodzi błyskawicznych, które natychmiast wypełniają kanion wodą. W roku 1997 zginęło w ten sposób 11 turystów i mimo, że kanion wyposażony jest w drabiny ewakuacyjne, a sytuacja nigdy się nie powtórzyła, warto sprawdzać wcześniej prognozy. Jeśli prognozy zapowiadają złą pogodę lub deszcz, kanion jest natychmiast zamykany, a wycieczki odwoływane.

Biorąc pod uwagę fakt, że to zjawisko natury znajduje się na środy pustyni w Arizonie, rzadko zdarzają się takie sytuacje. Pamiętajcie jednak, że na zwiedzanie należy zaopatrzyć się w butelkę wody, czapkę i nasmarować ciało kremem z filtrem. Promienie słoneczne odbijające się od ścian kanionu mogą zaserwować wam niezłe poparzenia. Jest tutaj również wyjątkowo wysoka temperatura, sięgająca ponad 40 stopni Celsjusza w lecie.

Druga strona Arizony

Horseshoe Bend

Po zwiedzeniu tego cudownego miejsca czas na oddalony zaledwie parę kilometrów Kanion Marble i rzekę Kolorado. Widoki zapierają dech w piersiach – na pewno znacie to miejsce ze zdjęć albo pocztówek.

Horseshoe Bend

To tutaj rzeka Kolorado zaczyna swój bieg i to tutaj rozpoczyna się mierzący 446 km Wielki Kanion Kolorado. Jest to największy przełom rzeki na świecie. Szczególnie Horsheshoe Bend położona na wysokości ponad 300 metrów – robi wrażenie. Podczas robienia zdjęć w tym miejscu trzeba być szczególnie uważnym, ponieważ skały nie wszędzie (a w zasadzie nigdzie) są zabezpieczone i niestety raz na kilka lat zdarzają się tutaj wypadki.

Horseshoe Bend, Colorado River

Wspomniane przeze mnie miejsca znajdziecie także pod nazwą Marble Canyon i Glen Canyon. Do Wielkiego Kanionu wrócę jeszcze podczas pobytu w Las Vegas – stamtąd jest już niedaleko do kolejnych must have na rzece Kolorado.

Tymczasem z miejscowości Page, jakieś dwie godziny drogi samochodem dzieli nas od Parku Narodowego Zion, który znajduje się już w stanie Utah.

Zion National Park

Amerykanie uwielbiają spędzać urlopy w Parkach Narodowych. Wykupują tygodniowy karnet, wspinają się po górach, obcują z naturą. Dla takich rozrywek, na pewno warto wybrać się do Zion! Bilet kosztuje 35$ (na samochód) i jest ważny 7 dni. Jeśli jednak planujecie dłuższą wyprawę do USA, warto zakupić roczny karnet do Parków Narodowych, który kupicie za około 80$ (na dwa samochody) i możecie wjechać do każdego parku na terenie USA. Taka inwestycja opłaca się już przy trzech parkach, a przed nami jeszcze wiele takich miejsc!

Zion National Park

Podczas zwiedzania okolicy można wpisać na swoją listę dodatkowo przepiękny Bryce Canyon ze szczególnie spektakularnymi miejscami jak Bryce Amphiteater lub Bryce Arch. Wiele osób odwiedzających to miejsce mówi, że jest to najpiękniejsze miejsce w całej Ameryce. Mnie niestety nie udało się go zwiedzić, ale otrzymałam zdjęcie “w prezencie” ❤️

Bryce Canyon

Mam nadzieję, że zainspirowałam was do zwiedzenia Arizony i okolic. Jeśli macie jakieś pytania – chętnie odpowiem. Do zobaczenia w Ameryce!