Jak co roku i w 2022 warto napisać tutaj o Oscarach, czyli o Amerykańskiej Nagrodzie Akademii Filmowej. Czy wiesz kto w tym roku otrzymał Oscara za charakteryzację? Historia makijażu to moja wielka pasja. Zaczytuję się w książkach, śledzę informacje w internecie. Oscary, to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii makijażu.
Zdjęcie: Kadr z filmu „Oczy Tammy Faye”
Szesnastego maja 1929 roku w Los Angeles odbyła się pierwsza w historii ceremonia rozdania Oscarów, na której honorowego Oscara za wybitne zasługi dla świata filmu otrzymał… Polak. Maksymilian Faktor (zwany także Maxem Factorem w Ameryce i Maksymilianem Faktorowiczem w Rosji) to wybitny wynalazca, ojciec sztuki makijażu. Spod jego ręki wychodziły wizerunki takich gwiazd jak Greta Garbo, Marlena Dietrich, czy kapryśna Pola Negri, a z Polski wyemigrował mniej więcej w tym samym czasie, co inny wielki Polak – Antonii Cierplikowski z Sieradza, zwany Antoine. To on jako pierwszy obciął kobiecie włosy.
Więcej o Max Factorze możesz dowiedzieć się w trzech miejscach:
- Mój podcast: „Historia makijażu: Max Factor”
- Poprzedni tekst o Oscarach 2021: „Oscar za charakteryzację – polskie akcenty i tegoroczny zwycięzca”
- Mój tekst dla Fashion Biznes: „Polak, który podbił Hollywood. Niezwykła historia Maxa Factora”
Historia życia i twórczość Maxa Factora jest bardzo burzliwa, a on sam na całym świecie nazywany jest ojcem makijażu.
Polskie akcenty – współczesność
Zbliżając się do laureata Oscara 2022 zatrzymam się jeszcze na moment w roku 2018 przy filmie “Czas Mroku”, który opisuje życie i karierę Winstona Churchila. Nagrodę Akademii Filmowej za charakteryzację do tego dzieła filmowego otrzymali: Kazu Hiro, Lucy Sibbick oraz… David Malinowski. Charakteryzacja Gary’ego Oldmana zajmowała 4 godziny, codziennie przez kilkadziesiąt dni zdjęciowych. To nie tylko makijaż, ale także rozbudowane elementy charakteryzacji, dzięki której hollywoodzki gwiazdor Gary Oldman stał się prawdziwym Winstonem Churchilem.
Do tej charakteryzacji potrzebne było kilka kilogramów sztucznej skóry!
OSCAR 2022
Nominacje
W nocy z 27-28 marca (czasu Polskiego) w Los Angeles odbyła się 94. ceremonia rozdania Oscarów. Zobaczmy kto zwyciężył, a kto był nominowany.
„Oczami Tammy Faye” to tegoroczny zwycięzca. Film opowiada o karierze Tammy Faye Bakker, a Jessica Chastain dostała Oscara za najlepszą rolę. Za wizerunek aktorów w tym filmie Oscara otrzymali Stephanie Ingram, Linda Dowds, Justin Raleigh. Justin Raleigh pracował przy wielu dużych produkcjach, na przykład filmie „Aquaman”. Linda Dowds była szefową mejkapów przy filmie, pracuje od lat z Jessicą Chastain. Warto posłuchać ich rozmowy:
„Coming 2 America” to nominacja, której trochę nie rozumiem… naprawdę były ciekawsze filmy pod kątem makijażu. Ale zobaczcie i sami oceńcie:
„Diuna” to kolejny nominowany film w tej kategorii, który wprawdzie nie wygrał, ale zdobył 6 Oscarów! Za dźwięk, efekty wizualne, produkcję, muzykę, montaż, kinematografię. Przy makijażach do filmu pracowały 32 osoby w departamencie makijażu, a szefowali im: Donald Mowat, Love Larson i Eva von Bahr. Donald Mowat pracował wcześniej przy filmach takich jak „Labirynt”, „Blade runner”, „Sicario”, czy kultowym filmie Toma Forda „Zwierzęta nocy”. Pracował również przy części „Skyfall” James Bonda.
Love Larson i Eva von Bahr pracowali również przy dużych produkcjach, na przykład „Dziewczynie z tatuażem”. Do Oscara nominowani są już trzeci raz, ale wciąż nie udało im się sięgnąć po zwycięstwo.
Ciekawą nominacją w tym roku była „Cruella” z bardzo charakterystycznym makijażem. Przy filmie pracowali Nadia Stacey, Naomi Donne i Julia Vernon. Nadię możesz kojarzyć z filmów „Tajemniczy ogród”, albo „Faworyta”. W tym filmie nagrodzono z kolei Jenny Beavan, która wykonywała kostiumy i to ona otrzymała Oscara. Otrzymała już dwa Oscary, a jej nazwisko jest w Hollywood bardzo znane. Nagrodzono ją za „Mad Max”, czy „Pokój z widokiem”.
„House of Gucci” to rewelacyjny film, który ku mojemu zdziwieniu nie otrzymał żadnej nagrody. Za makijaż nominowani byli Goran Lundstrom, AnnaCarin Lock, Frederic Aspiras. Frederic Aspiras pracował również z Lady Gagą przy „Narodzinach gwiazdy”, a Oscara dostał za „American horror story” w 2016 roku.
Goran Lundstrom jest bardzo ciekawą i rokującą postacią. Zrobił makijaż dla serialu „True detective”, czy „Dziewczynie z tatuażem”, ale to, co najbardziej mnie zainteresowało to jego praca do najnowszego „Batmana”, która moim zdaniem zostanie nagrodzona Oscarem w 2023 roku. Charakteryzacja, którą wykonał dla Collina Farrella jest obłędna, wielu aktorów występujących z nim na planie nie rozpoznało go w roli Pingwina. Brawo! Za to na pewno będzie nagroda w przyszłym roku.
To na tyle w tym roku. Do usłyszenia w tym temacie za rok!
Więcej o zeszłorocznych Oscarach przeczytasz w tym wpisie: