Makijaż telewizyjny – od szczegółu do ogółu

„Kuchenny Kredens”

Przed wami kolejna część ostatniego projektu makijażowego i jego efekty oraz kilka praktycznych wskazówek jak poradzić sobie z makijażem na planie filmowym. Rezultaty współpracy z Panopticon Films i Wydawnictwem Znak oraz Moniką z Kuchennego Krednesu, dla której miałam przyjemność zrobić makijaż zobaczycie poniżej.

Książka w sprzedaży już od 8 listopada 2017!!

Po co wykonywać makijaż telewizyjny i reklamowy?

Makijaż telewizyjny ma za zadanie przede wszystkim:

  • skutecznie i długotrwale zmatowić cerę,
  • ukryć zmarszczki i przebarwienia,
  • wyrównać koloryt skóry.

Warto zwrócić uwagę na to, że to zarówno makijaż dla mężczyzn, jak i kobiet.



 

Czy makijaż telewizyjny musi być intensywny?

Absolutnie nie! Makijaż musi być przede wszystkim dobrany do okoliczności. Jednym z najczęściej wykonywanych jest make up no make up. Może jednak być też makijażem dziennym, lub wieczorowym. Nie myl go z makijażem scenicznym, który musi być nieco mocniejszy.

Jak zrobić makijaż do telewizji?

Moją najważniejszą wskazówką dla osób, które wykonują tego typu makijaż jest – blenduj. Makijaż telewizyjny, czy też reklamowy musi być doskonale rozblendowany inaczej przed kamerą pojawią się na skórze nieroztarte plamy. Źle roztarty róż na policzkach w szczególności powoduje takie wrażenie, podobnie stanie się z cieniami.

Zachowuj odpowiednią temperaturę używanych produktów! Nie stosuj chłodnych bronzerów u osób z ciepłą karnacją, bo ich policzki będą sine. To odnosi się do wszystkich kosmetyków kolorowych. Pamiętaj przede wszystkim o korekcie cieni pod oczami.

Kolejna, równie ważna zasada to mniej znaczy więcej. Pamiętaj, że kamera widzi znacznie więcej, niż oko ludzkie i każdy detal makijażu będzie mocno wyeksponowany. Używaj mniej intensywnych cieni niż w makijażu wieczorowym, unikaj graficznych i mocno symetrycznych rozwiązań (np. kresek) i dokładnie wszystko rozblenduj.

Główną rolę w procesie tworzenia makijażu odgrywa światło, dlatego zawsze sprawdzamy makijaż w miejscu nagrania. O świetle podczas sesji zdjęciowej pisałam także tutaj. Gdy nagranie będzie się odbywało przy ostrym, kontrastowym świetle, staramy się zrobić delikatniejszy makijaż. Znaczenie ma także typ obrazu – przy czarno-białym wybieramy zimne i mocne odcienie, przy kolorowym ciepłe.

Makijaż do reklamy krok po kroku

Mat i krycie przede wszystkim

W makijażu telewizyjnym gorące światło lamp oraz stres to dwa najbardziej zgubne czynniki. Makijaż może im zaradzić, przy użyciu pudrów transparentnych/HD, jednak puder to nie wszystko. Praca zaczyna się już na etapie oczyszczania skóry – najpierw tonik, później krem, baza pod podkład (może być matująca, ale nie musi). Na koniec już standardowo nakładamy, podkład korektory i puder.

Krycie

Nie nakładamy podkładu tylko na twarz, ale także ramiona, dekolt, szyję i oczywiście uszy, a w zasadzie pokrywamy makijażem wszystkie odkryte partie ciała. Osoby występujące w telewizji często maja elegancki strój, którego nie można ubrudzić. Świetnie do tego sprawdzi się profesjonalny podkład do ciała Dermablend. Skóra powinna wyglądać zdrowiej, mieć jednolity kolor oraz ukryć wszystkie zmarszczki, ewentualnie tatuaże i blizny. Jeśli widoczne są dłonie to je także należy umalować. Pamiętamy, że ciemniejsze miejsca na skórze (zgięcia, kolana, kostki) pokrywamy rozświetlaczem. Konturujemy odpowiednio owal twarzy i gotowe!

Oczy

W makijażu oczu raczej odradzam używanie brokatu, bo w oświetleniu telewizyjnym będzie za mocno odbijał światło i odwracał uwagę od samych oczu głównego bohatera filmu. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się cienie matowe lub satynowe, ponieważ brokat „niezdrowo” błyszczy się przed kamerą. Chyba, że ma to być makijaż modowy, awangardowy, beauty (np. do reklamy kosmetyków, albo jakiegoś eventu), a nie biznesowy czy wizerunkowy.

Usta

Przed obiektywem sprawdzi się w zasadzie każda pomadka, a efekt odświeżenia zagwarantuje odpowiednio dobrany błyszczyk. Dobrze sprawdzają się również matowe, półmatowe odcienie. Trzeba uważać z kolorem różowym, aby nie wybierać pomadek ze zbyt intensywnym niebieskim pigmentem, bo będą wyglądały sino.

Kilka prostych wskazówek i od razu osoba stojąca przed kamerą czuje się pewniej. Makijażysta jest też po to, żeby dodać otuchy i rozładować stres. Piękny wygląd zawsze doda pewności siebie. Powodzenia!

FOTO & MOVIE: Panopticon Films MUA: Kasia Wrona Zrealizowano dla:  Wydawnictwo Znak  Kuchenny Krednes