Reno

Reno

Najwyższy czas wrócić do tematów niezwiązanych z makijażem i przenieść się w podróż na amerykańską prowincję. Reno to Największe Małe Miasteczko na Świecie, znajdujące się w Nevadzie, na wysokości prawie 1.400 metrów n.p.m. Zaczęło się od odkrycia złota, jednak to nie ono wywołało słynną “gorączkę”. Przez wiele lat to Reno, nie Las Vegas, było jedyną, światową stolicą hazardu. Co to za miasto?

Reno – The Biggest Little City in The World

Złoto i Virginia City

Niedaleko Reno, w Virginia City zaczęto prowadzić wykopaliska, których efektem było odkrycie złota. Po czasie okazało się, że w okolicy znajdują się także niezwykłe złoża srebra i to one spowodowały jedną z najsłynniejszych gorączek srebra w historii, co było przyczynkiem do wybudowania pierwszej na świecie kolei transkontynentalnej i powstania miasta Reno.

Teraz można tutaj znaleźć jedne z największych i najbardziej luksusowych kasyn w Nevadzie, a w dolinie Truckee River znajduje się wiele restauracji, klubów, kino, filharmonia, teatr i wiele więcej. Miasto zwiedza się bardzo przyjemnie, wszystkie najważniejsze miejsca znajdują się w zasięgu spaceru. Ludzie są niezwykle przyjaźni, jest wielu turystów, a na ulicach nie zobaczycie bezdomnych.

Peppermill Casino, Reno

Rozrywka

Poza przemysłem hazardowym, w Newadzie są też inne rozrywki. Amerykanie są przyzwyczajeni do tego, że każdy tydzień ciężkiej pracy kończy się weekendem pełnym atrakcji. Lokalne władze niemal w każdy weekend organizują wydarzenia, które mają zaktywizować mieszkańców, pozwolić im odpocząć i spotkać się w gronie przyjaciół.

Reno, jak każde amerykańskie miasto, gwarantuje wiele lokalnych rozrywek. Można załapać się na wyścigi samolotów, największy na świecie wyścig balonów, czy Hot August Nights, na którym spotykają się fani motoryzacji i zabytkowych samochodów. Jedną z najciekawszych rozrywek jest przemarsz mikołajów (prawdopodobnie też największy na świecie). Chcąc wziąć w nim udział, należy przebrać się za mikołaja, zakupić drinka i drobiazgi dla obdarowania innych uczestników marszu, a poza tym… być miłym ??

Great Reno Baloon Race

Festiwal… czego?

… żeberek! Festiwal żeberek w Reno to kolejne wydarzenie, na które wielu mieszkańców czeka z utęsknieniem. Żeberka we wszystkich postaciach – wędzone, smażone, pieczone na ruszcie, z sosem BBQ – są sprzedawane na… metry. Oszczędzę wam zdjęcia mnie jedzącej żeberka (ale muszę przyznać, że jestem ich wielką fanką ?). Dodatkiem – i chciałabym to mocno podkreślić – DODATKIEM do żeberek jest talerz ziemniaków, opiekanych, smażonych i jedzonych z dodatkiem soli i keczupu. Zdjęcie oddaje skalę wielkości wspomnianego dodatku… smaczne!

Baked potato chips

Zabudowa

W przeciwieństwie do Krakowa czy Warszawy, w Reno w zasadzie nie znajdziecie… bloków. Przynajmniej nie takich powyżej 4go piętra. Zabudowa jest tutaj niska, bardzo urokliwa, szczególnie w okolicach jeziora Virginia Lake. Miasto nie jest duże, 179,6 km² powierzchni i 225 221 ludności. Domy są urocze, te ze zdjęcia łudząco przypominają słynne Painted Ladies z San Francisco.

Okolica

Reno jest miastem o bardzo specyficznym położeniu. Leży około 1400 m n.p.m., na pustyni, u stóp gór Sierra Nevada. Klimat jest tutaj bardzo suchy, nawet gdy przebiegnie się 5 kilometrów podczas treningu na wolnym powietrzu, kropla potu może nie spaść z czoła. Około 260 dni w roku jest tutaj słonecznych, rzadko pada, istnieje za to zagrożenie pożarów. Do Vegas samochodem jedzie się 9 godzin, do San Francisco 3, do Los Angeles 8, więc wszystko jest dość łatwo osiągalne.

Virginia Lake

Reno to nie tylko miasto rozrywki. Znajduje się tutaj także wiele przestrzeni do odpoczynku, jednym z nich jest pięknie położone Virginia Lake, w samym sercu miasta. Nad jeziorem jest siłownia,  trasa do biegania, pomost i przestrzeń do relaksu – ławki, grill ogólnie dostępny i dużo wodnych zwierząt.

Lawenda i biznes

Nad Virginia Lake znajdziecie krzewy lawendy, która działa kojąco na skórę i zmysły ? Często spotyka się tutaj ludzi, którzy zbierają jej gałązki, bo to właśnie aloes i lawenda są jednymi z ulubionych składników pielęgnacyjnych.

Oprócz natury, w Reno od zawsze kwitł biznes. Zaczęło się od krawca, który założył słynną firmę Levi’s, a aktualnie znajduje się tutaj Tesla Gigafactory, jedna z największych i najnowocześniejszych fabryk, stworzona przez wizjonera Elona Muska.

Mam nadzieję, że po tym wpisie wrzucicie Reno na swoją Bucket List. Łapcie krótkiego Vloga i koniecznie napiszcie jakie są wasze ulubione miejsca w Polsce i za granicą ⭐️