Miasto Aniołów

Wschód, czy zachód – oto jest pytanie!

Wschodnie i zachodnie wybrzeże Ameryki to dwa zupełnie różne światy. Nowy Jork już za mną, jeśli jeszcze nie czytaliście, koniecznie sprawdźcie tutaj.

Wybierając się w podróż życia po Stanach Zjednoczonych warto zaplanować ją tak, aby jak najwięcej zobaczyć w jak najkrótszym czasie. Mam nadzieję, że ten wpis będzie nie tylko inspiracją, ale również wskazówką jak zaplanować wyjazd i… nie zwariować!

Hollywood

Griffith Observatory to jedno z pierwszych miejsc, które warto zobaczyć. To stąd roztacza się najpiękniejsza panorama Los Angeles i stąd najlepiej widoczny jest napis HollywoodNa wzgórze można wejść bezpłatnie, ale warto wybrać się w dzień powszedni, ze względu na tłumy i kłopoty z parkingiem. Muzeum również jest bezpłatne. Znajduje się tutaj także pomnik James’a Dean’a i przestrzeń na odpoczynek – ogromny park pełen pięknej roślinności.

Griffith Observatory

Walk of Fame

W tym miejscu rozpoczyna się Amerykański Sen. Dziś ulica, na której wielcy artyści mają swoje gwiazdy, wygląda niezbyt ciekawie (chyba, że w godzinach porannych tuż po sprzątaniu), jest dużo bezdomnych, jest brudno, a zapach marihuany unosi się dosłownie wszędzie.

Dolby Theater, w którym rozdaje się Oskary, to teatr połączony z galerią handlową, zmieniający się tylko na tę jedną, marcową noc. Przy okazji, bardzo polecam tę świetną książkę: Oskary, napisaną przez autorkę bloga Zwierz Popkulturalny. Opisuje sekrety nagrody, jej historię, Oskarowe wpadki i sukcesy. Warto przeczytać.

Niedaleko, na ulicy Highland Avenue jest Muzeum Hollywood. Tego miejsca zdecydowanie nie można pominąć. Znajdują się tutaj pamiątki ze wszystkich najważniejszych filmów, a samo muzeum mieści się w studiu makijażu, założonym przez legendarnego Polaka – Max’a Factor’a.

Walk of Fame

Cinema Make-up School

Nawet jeśli nie jesteście związani zawodowo z makijażem, warto wybrać się na zwiedzanie szkoły. To bez wątpienia jedna z najlepszych szkół makijażu na świecie, a jej wykładowcy to kilkukrotni laureaci Oskarów za filmy takie jak Piraci z Karaibów czy Gwiezdne Wojny. W środku znajduje się muzeum, w którym można obejrzeć nagrodzone charakteryzacje. O szkole pisałam już tutaj.

Cinema Make-up School

Warner Bros Studios

Los Angeles to kolebka filmu. To tutaj narodził się najpierw film czarno biały, później film z głosem, a na końcu nareszcie – film w kolorze. Warner Bros Studio to jedno z najstarszych studiów filmowych świata, które do tej pory jest wytwórnią odpowiadającą za większość superprodukcji. Polecam wybrać się na zwiedzanie miasteczka filmowego, muzeum i wielu innych atrakcji oferowanych przez WBS. Tutaj kręcono Przyjaciół, Gilmore Girls, Harry’ego Potter’a i wiele wiele innych. Można wejść na plan filmowy i poczuć się jak w Central Perk Bistro, przy kawie z Fibi czy Chandler’em.

Warner Bros Studios

Muzeum Historii Naturalnej

Jeśli nie jesteście fanami muzeów – nic straconego. Dinozaury powinny Was przekonać, że warto odwiedzić to miejsce. Czegoś takiego jak tutaj raczej nie zobaczymy w Europie. Jest to największa hala dinozaurów, która przedstawia zawiły proces ewolucji. Zobaczycie także wiele innych zwierząt i zabytków. Na wystawie poświęconej powstaniu miasta, dowiecie się o problemach związanych z budową autostrady, smogiem, trzęsieniem ziemi czy ogromną powodzią, które nawiedzały Los Angeles. Warto wspomnieć, że codziennie dochodzi tutaj do kilkunastu trzęsień ziemi, nie zawsze odczuwalnych.

Natural History Museum of Los Angeles

Venice

To zdecydowanie jedno z moich ulubionych miejsc na ziemi. Venice to tętniące życiem i muzyką plaże, położone tuż nad Oceanem. Idealna przestrzeń na zabawę, ale i odpoczynek pod palmami.

Co jeszcze?

Na pewno warto przespacerować się przepięknym molo w Santa Monica i przejechać widokową trasą przez wzgórza Bel Air.  Tam i na Mullholland Drive mieszkają w swoich willach wszystkie gwiazdy amerykańskiego show biznesu.

W Los Angeles każdy znajdzie przestrzeń dla siebie, a samo miasto jest jak magnes, przyciąga ludzi z całego świata.

Venice Beach

Następne w mojej podróży będzie… Las Vegas – bądźcie na bieżąco!