RECENZJA: Chcieć mniej – minimalizm w praktyce

Nadszedł czas na kolejną recenzję!

Przed Wami książka Wydawnictwa Znak, autorstwa Katarzyny Kędzierskiej:  „Chcieć mniej – minimalizm w praktyce”. Wydana w 2016 roku, zalegała na mojej półce dosyć długo. Dopiero niedawno skusiłam się po nią sięgnąć. Chcecie wiedzieć dlaczego i… czy warto? Przeczytajcie ?

Dlaczego minimalizm?

Autorka książki prowadzi bloga o sztuce prostego życia. Książka jest owocem jej wieloletnich doświadczeń i przemyśleń, związanych z własnym sposobem na życie. Przedstawia minimalizm jako rozwiązanie wielu dotychczasowych problemów.

Sięgając po tę książkę, miło się zaskoczyłam. To faktycznie książka, dzięki której można zastanowić się nad codziennością i zmienić niezdrowe przyzwyczajenia. Znajdziecie w niej konkretny pomysły dotyczące zakupów czy walki z nadprodukcją, która w dzisiejszych czasach staje się wszechobecna. Za dużo niepotrzebnych ubrań w szafie, w których nie chodzimy? Książka podaje sposoby ekologicznego pozbywania się zbędnych przedmiotów, a nawet pomysły na rozsądne rozporządzanie żywnością. Czytając tę książkę zastanawiałam się, czy nasze społeczeństwo na pewno jest społeczeństwem konsumenckim, czy może jednak konsumowanym przed szeroko pojęte uzależnienie od nadmiaru wszystkiego.

Chcieć mniej – minimalizm w praktyce, Katarzyna Kędzierska

Estetyka wydania

Sięgnęłam po nią bardzo późno. Otrzymałam ją w prezencie rok temu, jednak wydanie jakoś mnie nie zachęcało. Rozumiem ideę prostoty i minimalizmu, której dotyczy książka, jednak o ile jej okładka jest okej, o tyle książka w środku jest dla mnie aż nazbyt minimalistyczna.

Blog autorki przepełniony jest pięknymi zdjęciami, dlaczego więc żadne nie znalazło się w książce? Myślę, że szybciej bym ją przeczytała, jeśli byłaby bogatsza o piękną szatę graficzną. To pozwoliłoby zachować minimalistyczny design, ale uczyniłoby ją o wiele ciekawszą i przystępniejszą w odbiorze. Dlatego też wybierając „książkę po okładce”, najpierw sięgnęłam po pięknie wydaną (również w Wydawnictwie Znak) „Love, Style, Life” Garance Dore, o której pisałam tutaj, a dopiero później po „Minimalizm w praktyce”.

Chcieć mniej – minimalizm w praktyce, Katarzyna Kędzierska

Najważniejsza jest treść

Autorka pisze nie tylko o porządkowaniu rzeczy, ale także emocji. Budowanie świadomości własnego życia i czerpania z niego realnej przyjemności nie jest takie łatwe. Wielu z nas otacza się niepotrzebnymi przedmiotami, gromadzi ubrania i kosmetyki, których nigdy nie nosi ani nie używa.

Nie zastanawiamy się nad relacjami, które budujemy, ani nad czasem, który ucieka przez palce na bezsensowne działania. Porządek i minimalizm to cechy, które powinien posiadać otaczający nas świat relacji, przedmiotów, pieniędzy i emocji. Złota zasada mniej znaczy więcej usprawni życie i uczyni je bardziej wartościowym.

Chcieć mniej – minimalizm w praktyce, Katarzyna Kędzierska

Moje przemyślenia po lekturze?

Minimalizm i selektywność wirtualnego świata jest równie ważna. Coraz więcej osób (na szczęście) poszukuje w internecie nie tylko lajków i ilości treści, ale przede wszystkim – jakości. Powoli zaczynamy obserwować tylko to, co przynosi nam realną wartość. Okazuje się, że minimalizm na Facebooku i Instagramie też może być ważny. 

Mydlana bańka blogosfery z milionami followersów powoli pęka. Wszyscy doskonale wiemy, komu płaci się za promocję, a kto jeszcze pozostaje z nami szczery. W Stanach Zjednoczonych agencje PR opłacają mniejszych followersów (poniżej 10 tysięcy obserwujących) ponieważ uważają, że mają oni realny wpływ na swoich odbiorców (źródło: Vogue USA, August 2018).

Uważam, że to bardzo wartościowa książka, która może zmienić podejście do życia, a na pewno zmusi do refleksji nad codziennością. To ważne szczególnie teraz, gdy żyjemy w czasach kompulsywnego kupowania, przez co nasze życie zyskuje na ilości, ale traci na wartości. Okazuje się, że świat, w którym żyjemy też ma ograniczone zasoby (chociażby wody czy prądu) i one też kiedyś się skończą. Książka pozwala na zmianę myślenia i bardziej świadome życie.

Zdecydowanie – bardzo polecam!

Nakład: Wydawnictwo Znak Litera Nova

Autorka: Katarzyna Kędzierska

A wy jakie książki ostatnio przeczytaliście i co polecacie? Jaką recenzję chcielibyście przeczytać? Koniecznie dajcie znać ❤️

[contact-form][contact-field label=”Podpis” type=”name” required=”true” /][contact-field label=”E-mail” type=”email” required=”true” /][contact-field label=”Witryna internetowa” type=”url” /][contact-field label=”Wiadomość” type=”textarea” /][/contact-form]