Monkey Rock Trail

Ameryka ma wiele pięknych miejsc do zaoferowania, większość z nich jest bardzo znanych, niektóre są jednak trochę mniej popularne. Jeden z najpiękniejszych górskich szlaków, biegnący wokół jeziora Tahoe na pewno należy do tych odrobinę mniej znanych. O samym jeziorze i jego okolicach już pisałam tutaj, podobnie jak o mieście leżącym u podnóża – Reno. Tym razem zapraszam na spacer po górach.

Polskie i amerykańskie szlaki

Poruszanie się po górskich szlakach Ameryki różni się od kultury górskiej w Polsce. W naszym kraju czasami nawet ciężko jest znaleźć szlak. Zazwyczaj te najpiękniejsze drogi prowadzące na szczyt “przekazywane” są z pokolenia na pokolenie. W internecie ciężko znaleźć dokładny adres, pod którym można zaparkować samochód, nie mówiąc już o informacjach dotyczących stopnia trudności bądź warunków w zimie i w lecie. Aplikacje na smartfony nie zawsze działają tak jak powinny, ciężko znaleźć też taką, która zawiera wszystkie szlaki i wszystkie dotyczące ich informacje.

All Trails

Amerykanie korzystają zazwyczaj z popularnej aplikacji All Trails, ale ogólnie rzecz biorąc szlaki są zdecydowanie lepiej oznaczone. Rozpoczynają się zazwyczaj małą restauracją u podnóża, dalej prowadzi kawałek drogi asfaltowej i dopiero tam rozpoczyna się właściwy szlak. Podczas wspinaczki można natrafić na sporą ilość tabliczek informacyjnych, choć są i trasy zupełnie dzikie. Czasami jednak trudno czerpać przyjemność ze wspinaczki, której ścieżka jest idealnie do tego przygotowana. Czy nie po to idziemy spotkać się z naturą, by wkroczyć w jej nietknięte tereny?

Tahoe Rim Trail

Szlak na Monkey Rock rozpoczyna się niedaleko miejscowości Incline Village-Crystal Bay i stanowi część szlaku okalającego jezioro. Wycieczka tą trasą zajmuje od 10 do 15 dni, a szlak nosi nazwę Tahoe Rim Trail.

Monkey Rock Trail

Szlak na Monkey Rock ma za to niecałe trzy mile i gwarantuje piękne widoki. Sceneria do wspinaczki, chociaż może bardziej spaceru, jest fascynująca. Trasa zdecydowanie nadaje się dla rodzin z dziećmi, na szlaku mile widziane są także zwierzęta.

Zwierzęta

Na szlak (tak jak na większości tras wspinaczkowych w stanach) nie należy zabierać ze sobą jedzenia, które nie jest szczelnie, oryginalnie zapakowane. W lasach Tahoe żyją zarówno niedźwiedzie jak i lwy górskie, które wrażliwe na zapachy pożywienia, czasami mogą stanąć na drodze nierozważnemu turyście.

Pogoda

Szlak ma jedną drogę w górę i tę samą ścieżką schodzi się w dół. Droga jest piaszczysta, poza niektórymi miejscami, gdy woda wypływająca z gór, wabi motyle. Pogoda w lecie jest zazwyczaj upalna. 38-42 stopnie w cieniu, to raczej norma. Pomimo jeziora, wilgotność powietrza jest tu niska, ponieważ wokół znajdują się głównie tereny pustynne.

Słońce bardzo szybko i mocno opala. Podczas wspinaczki warto użyć kremu z filtrem kilka razy i wybierać na trasie zacienione miejsca. Po zobaczeniu pięknego krajobrazu roztaczającego się z Monkey Rock, można przespacerować się szlakiem jeszcze kawałek dalej. W zależności od zapału i kondycji, z trasy można zawrócić w każdym momencie, ale można iść również… 15 dni.

Monkey Rock to skała, z której roztaczają się te piękne widoki. Dlaczego nazywa się Monkey Rock? Film wszystko wam wyjaśni…