AVAILABLE ONLY IN POLISH

Sorry, this entry is only available in Polish.

Wielu z was pyta mnie często gdzie i w jaki sposób można nauczyć się sztuki makijażu, z jakich materiałów, czy książek korzystać i skąd czerpać inspirację. Przygotowałam dla was wpis, w którym znajdziecie idealny sposób na stworzenie swojej ścieżki zawodowej. We wpisie znajdują się też miejsca, w których spotkacie mnie w nadchodzącym roku akademickim!

Świat przepełniony jest influencerami z dziedziny wizerunku, a w szczególności makijażu. Czy można nauczyć się malować na Instagramie? I tak, i nie. W tym wpisie poznacie moje zdanie w tym temacie, podam wam konkretne książki i miejsca, w których warto uczyć się wizażu, podpowiem kogo omijać, a komu można zaufać. Warto zaznaczyć, że makijaż to rzemiosło, a wizażysta jest rzemieślnikiem. Co to znaczy?

  • rzemiosło to praca wytwarzana na niewielką skalę
  • często o charakterze artystycznym
  • to praca wykonywana indywidualnie przez twórcę, lub z pomocą niewielkiego grona pracowników

W filmie możecie zobaczyć jak wygląda praca wizażysty na backstage. Do sesji zdjęciowej zaangażowane jest mnóstwo osób! To jedna z sesji zdjęciowych ślubnych, na okładkę magazynu “Wesele”, którą miałam przyjemność planować z nieocenioną pomocą Bride Side Wedding Planner.

Jak zacząć?

Szkoły

Jeśli chcesz pracować jako wizażysta na pełen etat warto zacząć od dobrej szkoły makijażu. Szkoła powinna być pierwszym krokiem w twojej karierze. Najlepiej wybrać minimum roczny program, który będzie zawierał w sobie wszstkie najważniejsze elementy wizażu.

fot. Łukasz Lic

Jako, że jestem dyplomowanym pedagogiem, w tym roku osobiście stworzyłam program edukacji z zakresu wizażu, oraz wizażu i stylizacji dla Bielskiej Wyższej Szkoły im. J. Tyszkiewicza.  Spotkacie mnie tam również na zajęciach, a program jest naprawdę bogaty! Między innymi:

Bielska Wyższa Szkoła im. J. Tyszkiewicza

Dziwicie się, że to nie szkoła wizażu, ale szkoła wyższa? Zawód wizażysty rozwija się niezwykle dynamicznie. To jedna z pierwszych szkół w Polsce, która łączy zawód wizażysty z dyplomem wyższej uczelni. Co to znaczy? Wybierając takie studia (tak, studia) otrzymasz nie tylko zawód, ale i wyższe wykształcenie wraz z dyplomem uczelni wyższej. To nowość, wprowadzona przez Ministerstwo Edukacji od nadchodzącego roku akademickiego 2020/2021.

Bielska Wyższa Szkoła im. J. Tyszkiewicza

To opcja dla osób, które chcą poważnie podejść do nauki makijażu. Nauka trwa półtora roku (z możliwością kontynuacji), odbywa się w weekendy i obejmuje zarówno nauczanie zdalne jak i praktykę. Na stronie Tyszkiewicz.edu.pl znajdziecie wszystkie szczegóły. Jestem dumna, że mogę być opiekunem tego kierunku❤️

Praca wizażysty to nie pokazywanie się na ściankach, ani malowanie swojej twarzy w lustrze. To ciężka praca, czasami po kilkanaście godzin na planach zdjęciowych. Zawód wizażysty wymaga wielu kompetencji, o których mało się mówi. Trzeba być odpornym na stress i presję czasu, trzeba umieć doskonale współpracować z ekipą zdjęciową, trzeba być jednocześnie szybkim, kreatywnym i doskonałym technicznie. W osiągnięciu sukcesu liczy się nawet ta zwykła, ludzka uprzejmość, a także umiejętność pracy z osobami znanymi.

Backstage z sesji zdjęciowej dla Miss America NV. Reno, Nevada, 2019:

W Polsce znajdziecie mnóstwo doskonałych szkół wizażu. W zasadzie w każdym mieście znajdują się kreatywne przestrzenie, w których można uczyć się makijażu i które oferują najróżniejsze programy kształcenia. Można wybrać studia dzienne, zaoczne, kursy, programy roczne, albo dwuletnie z zakresu wizażu, stylizacji, czy charakteryzacji. W tym roku akademickim spotkacie mnie na zajęciach również w takich miejscach jak Makijaż Art – Akademia Wizażu i Stylizacji w Rzeszowie, gdzie prowadzę kurs w nadchodzących tygodniach, oraz MAKE UP STAR w Warszawie, która jest jedną z najlepszych szkół w stolicy.

Art Makijaż – Akademia Wizażu i Stylizacji

Zapraszam do zapisów!

Kursy

Jeśli nie jesteś pewny, czy zawód wizażysty jest dla ciebie, najlepiej najpierw wybrać się na kurs lub szkolenie. Nawet jeśli malujesz się na codzień i wiesz co nieco o sztuce makijażu, polecam ci zacząć od programu podstawowego. Podstawy w makijażu są najważniejsze i na pewno taki kurs pomoże ci zdecydować, czy to jest branża, w której chcesz pracować.

fot. Łukasz Lic

Jest wielu wizażystów, którzy są samoukami, jak na przykład Pat McGrath, o której pisałam jakiś czas temu dla Fashion Biznes. Osoby, które bez wykształcenia osiągają sukces w dziedzinie makijażu posiadają przede wszystkim ponadprzeciętny talent, a na swojej drodze spotykają odpowiednich ludzi i czasem po prostu – mają szczęście. To nie zdarza się jednak często, dlatego najlepiej zainwestować po prostu w dobre wykształcenie, poznać produkty, techniki.

Pamiętaj, że praca wizażysty rzadko polega na byciu celebrytą – to raczej praca rzemieślnicza. Wybierając kursy u osób “znanych” traktuj je jako ciekawostkę – poznasz zapewne najnowsze produkty z całego świata, poznasz kulisy ich pracy, zobaczysz makijaż wykonywany na modelkach z idealną skórą i idealnymi rysami twarzy. Również na sesjach zdjęciowych wybiera się modelki o doskonałej cerze.

fot. Piotr Piątek

Jeśli zostaniesz makijażystą, twoja praca zapewne będzie polegała (przynajmniej na początku) na wykonywaniu makijaży ślubnych, okazjonalnych, do sesji zdjęciowych. Będziesz musiał skompletować swój kuferek, co okazuje się być niemałym wydatkiem, szczególnie przy tak dużej konkurencji na rynku.

fot. Piotr Piątek

Przez całą swoją karierę może okazać się, że nie będziesz pracować z żadnymi celebrytami, ani sam się nim nie staniesz – musisz być na to gotowy, bo inaczej praca może cię rozczarować.

fot. Łukasz Lic

Kursy są również doskonałym wyborem dla osób, które chcą nauczyć się makijażu na własny użytek. 

Automakijaż to wiele przydatnych umiejętności, które możesz wykorzystywać codziennie szykując się do wyjścia z domu. Nauczysz się również wykorzystywać odpowiednie kolory cieni i techniki, by stworzyć idealny makijaż wieczorowy. Nie martw się, że szkoły, albo kursy makijażu są tylko dla profesjonalistów, albo tylko dla osób interesujących się makijażem. One są naprawdę dla każdego, a wybór tematów jest ogromny.

fot Łukasz Lic

Literatura

Chcąc uczyć się makijażu, nie bagatelizuj literatury! Jest kilka (niestety niewiele) dobrych książek do nauki makijażu, a także poznawania historii tego ciekawego rzemiosła. O wielu z nich już pisałam właśnie tutaj, na blogu, a o niektórych… wolę nie wspominać.

fot. Jason Alavez

Literatura dotyczącą wizażu dzieli się na tą, którą można traktować jak podręczniki i na tą, która jest bardziej rozrywkowa, lifestylowa. Oczywiście jeśli chcesz nauczyć się malować, polecam tę pierwszą opcję, ale jeśli chcesz po prostu spędzić miło wieczór i zainspirować się makijażem, lub dbaniem o skórę – wybierz tę drugą.

fot. Jason Alavez

Wiedzę możesz też czerpać z prasy – Vogue, Elle, czy Harper’s Bazaar są świetnymi źródłami trendów, nowości kosmetycznych, ale i wybranych technik makijażu. Na moim blogu i Instagramie systematycznie polecam wam wartościową literaturę, na którą warto wydać pieniądze. Robimy nawet przeglądy prasy na instastories!

fot. Jason Alavez

Internet

W mojej opinii wiedza z internetu jest przydatna tylko wtedy, jeśli masz już jakąś wiedzę podstawową dotyczącą makijażu. Piszę dla was bloga, którego uzupełniam filmami na YouTube, albo Instagramem, ale to tylko dodatek do profesjonalnej wiedzy, którą możecie czerpać z kursów, czy szkół wizażu.

fot. Jason Alavez

Jeśli nie nauczysz się podstaw makijażu, prawdopodobnie będzie ci dużo trudniej zastosować i zrozumieć triki i techniki przekazywane na Instagramie, czy YouTube. Te kanały to raczej uzupełnienie wiedzy i medium, które pozwala być na bieżąco.

Fot. Julia Pietrzak, dzięki uprzejmości Panny Młodej – Ewy.

Pierwsze kroki

Kiedy już stwierdzisz, że chciałbyś pracować jako wizażysta, możesz zacząć od pracy TFP, czyli Time for Photos (Pictures, Prints). W zamian za twój poświęcony czas otrzymasz pierwsze zdjęcia do portfolio.

Fot. Julia Pietrzak, dzięki uprzejmości Panny Młodej – Ewy.

Na samym początku, poza szlifowaniem umiejętności technicznych, musisz nabrać pewności siebie. Będziesz musiał zmierzyć się z bliskością panującą pomiędzy klientem/modelką, a wizażystą, która wbrew pozorom nie jest taka prosta. Będąc wizażystą wchodzi się w tak zwaną przestrzeń osobistą drugiego człowieka, łamiąc jednocześnie dzielący was dystans personalny.

Pracujesz blisko czyjejś twarzy, dotykasz jej dłońmi i jednocześnie musisz sprawić, aby ta osoba czuła się komfortowo. Z drugiej strony ty również musisz mieć komfort pracy, dobrze widzieć, współpracować ze swoją modelką. To kwestia wypracowania odpowiednich nawyków, które przyjdą ci z czasem – warto więc pracować jak najwięcej.

Fot. Julia Pietrzak, dzięki uprzejmości Panny Młodej – Ewy.

Nie bój się zacząć – najpierw możesz malować siebie, późnij najbliższych, a później zachęcać do współpracy coraz szersze grono osób. Przyjdzie taki moment, że poczujesz się na tyle pewnie, aby zacząć pracę na pełen etat, za określonym wynagrodzeniem.

fot. Stream Vision

Mam nadzieję, że tym krótkim wpisem zachęciłam cię do podjęcia wyzwania i zapisania się na kursy, lub do szkoły makijażu w nadchodzącym roku akademickim. Pamiętaj, gdzie możemy się spotkać i zapisz się na zajęcia! Na koniec zapraszam do obejrzenia jednego z najnowszych filmów, podczas którego powstała również sesja zdjęciowa, którą znajdziecie w moim portfolio i na okładce magazynu “Wesele”.

Do zobaczenia w nowym roku akademickim!