Kiedy mówimy o Amerykańskiej Nagrodzie Akademii Filmowej zwanej potocznie Oscarem raczej nie przychodzą nam do głowy osiągnięcia w dziedzinie makijażu. Tymczasem okazuje się, że to jedna z najbardziej pożądanych nagród wśród makijażystów. Czy wśród jej laureatów byli Polacy?
Oscary od pierwszej ceremonii przydzielane były również za takie osiągnięcia, jak makijaż, stylizacja włosów, czy charakteryzacja. Niestety, aż do dziś ta kategoria jest spychana na margines, a nawet w Polsce mało mówi się o sytuacji, w której Polak otrzymuje tę prestiżową nagrodę. W dzisiejszym wpisie poznasz dwie osoby, które koniecznie musisz pamiętać oraz tegorocznego zwycięzcę w tej mało popularnej kategorii.
Polskie akcenty – historia
Warto zacząć od korzeni. Szesnastego maja 1929 roku w Los Angeles odbyła się pierwsza w historii ceremonia rozdania Oscarów. Mało kto wie, że honorowego Oscara za wybitne zasługi dla świata filmu otrzymał… Polak. Maksymilian Faktor (zwany także Maxem Factorem w Ameryce i Maksymilianem Faktorowiczem w Rosji) pracował już wtedy w Hollywood wiele lat.
Max nie był wyłącznie makijażystą, był przede wszystkim wynalazcą. Spod jego ręki wychodziły wizerunki takich gwiazd jak Greta Garbo, Marlena Dietrich, czy kapryśna Pola Negri. Kilka faktów o Max Factorze:
- stworzył słowo “make-up” – wcześniej nie mówiono “makijaż”, używano słowa “kosmetyki
- otworzył pierwsze na świecie studio makijażu
- jako pierwszy zaczął stosować w makijażu analizę kolorystyczną, otwierając cztery pokoje dla swoich klientek z produktami dobranymi do typu urody: pokój dla blondynek, brunetek, rudych i brownetek
- jako pierwszy stworzył dla kobiety sztuczne rzęsy (nosiła je między innymi Marlena Dietrich)
- firma Smashbox jest założona przez wnuka Maxa Factora
Historia życia i twórczość Maxa Factora jest bardzo burzliwa, a on sam na całym świecie nazywany jest ojcem makijażu. Więcej na ten temat możesz posłuchać w najnowszym podcaście Makeup Manufacture:
Polskie akcenty – współczesność
Zbliżając się do laureata Oscara 2021 zatrzymam się jeszcze na moment w roku 2018 przy filmie “Czas Mroku”, który opisuje życie i karierę Winstona Churchila. Nagrodę Akademii Filmowej za charakteryzację do tego dzieła filmowego otrzymali: Kazu Hiro, Lucy Sibbick oraz… David Malinowski. Charakteryzacja Gary’ego Oldmana zajmowała 4 godziny, codziennie przez kilkadziesiąt dni zdjęciowych. To nie tylko makijaż, ale także rozbudowane elementy charakteryzacji, dzięki której hollywoodzki gwiazdor Gary Oldman stał się prawdziwym Winstonem Churchilem. Sam zobacz:
Oscar 2021
Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal i Jamika Wilson otrzymali nagrodę za charakteryzację do filmu Ma Rainey: Matka Bluesa. Dodatkowo, to również pierwsze w historii ciemnoskóre kobiety wygrywające za stylizację włosów. Neal stworzyła ponad sto peruk do filmu, w tym perukę dla Violi Davis. Wizerunek głównej bohaterki filmu, Ma Rainey, łudząco przypomina oryginał. Jedna z peruk została stworzona z końskiego włosia, które do USA zostało importowane z Anglii. Jamikę Wilson możesz znać z serialu “Sposób na morderstwo”, w którym była odpowiedzialna za stylizację włosów, a w którym również występowała Viola Davis. Od tego serialu z aktorką pracuje również wizażysta – Sergio Lopez-Rivera. Specjalnie do filmu Ma Rainey wyposażył aktorkę w złote zęby i stworzył tak zwany “sweaty look” z ciemnym, rozmazanym na powiekach czarnym cieniem.
Te osiągnięcia ponownie dowodzą, że makijaż, fryzury i stylizacje nigdy nie są oderwane od rzeczywistości. Zawsze odzwierciedlają kulturę, w której żyjemy, mówią o historycznych czasach, pozwalają zapamiętywać wybitne postaci nie tylko z nazwiska, ale także… z wyglądu. Z czasem dziedzina makijażu i charakteryzacji, która zagląda do naszego życia, będzie coraz bardziej i bardziej doceniana. Niezaprzeczalnie, kino jest nośnikiem kultury i kształtuje trendy – także beauty – warto więc być na bieżąco.