Słońce – jak uniknąć zmarszczek i przebarwień?

Sorry, this entry is only available in Polish.

Lato zbliża się wielkimi krokami, więc najwyższy czas, aby zadbać odpowiednio o skórę, która jest narażona na promieniowanie słoneczne. Czy jesteś pewna, że wiesz jak działa na twoją skórę słońce?

W dzisiejszym wpisie dzielę się z tobą kilkoma wykonanymi przeze mnie wiosennymi makijażami i swoimi doświadczeniami w temacie ochrony przeciwsłonecznej – swoją wiedzą na temat słońca, promieniowania i filtrów przeciwsłonecznych. Uwaga! W tym wpisie znajdziesz coś czego wcześniej nie wiedziałaś!

Dobre strony słonecznej pogody

Nie można mówić o promieniowaniu słonecznym używając samych negatywnych stwierdzeń. Słońce sprawia, że nasza skóra rozkwita. Promieniowanie słoneczne wytwarza w naszej skórze dużo witaminy D, która jest niezbędna do promiennej i pięknej cery. Skóra się brązowi, opala, błyszczy w słońcu. Jeśli rozsądnie korzystasz ze słońca, bezpiecznie się opalasz i masz wiedzę na temat promieniowania słonecznego, to możesz czuć się bezpiecznie.

fot. www.makeupmanufacture.pl

Warto zainteresować się tym tematem bliżej, żeby uniknąć pewnych oczywistych defektów skóry. Czy wiedziałaś że większość zmarszczek na naszej skórze, przebarwień, a nawet pękających naczynek może być skutkiem promieniowania UV?

Złe strony promieniowania

O promieniowaniu i filtrach przeciwsłonecznych pisałam i mówiłam już wiele razy. W internecie znajdziesz wiele moich tekstów, w których obszernie opisuje całą posiadaną na ten temat wiedzę.

Jest jednak kilka najważniejszych rzeczy na które warto zwrócić uwagę i które musisz wiedzieć. Oto one:

  • Zawsze i bez względu na pogodę, porę roku, miejsce, czy kraj w którym się znajdujesz, noś filtry przeciwsłoneczne. Pamiętaj że najbardziej szkodliwym promieniowaniem dla naszej skóry jest promieniowanie UVA. To promieniowanie przenika przez szyby, chmury, korony drzew. Można zaryzykować stwierdzenie, że jesteś na nie narażona zawsze i wszędzie.
  • To głównie ten rodzaj promieniowania wpływa negatywnie na stan skóry. Oczywiście mówimy o sytuacji, w której nie używasz filtrów przeciwsłonecznych. Promieniowanie UVA powoduje przebarwienia i zmarszczki, bo dociera do głębszych warstw skóry. Filtr jest niezbędny, aby ich uniknąć i pozwoli cieszyć się długo piękną cerą.
  • Pamiętaj, że to, że jeszcze nie widzisz żadnych złych zmian na swojej skórze, bo masz dwadzieścia, lub trzydzieści lat to nic nie znaczy. Zmiany posłoneczne i zniszczenia których dokonuje słońce powstają zazwyczaj w głębszych warstwach skóry i widoczne są dopiero po czterdziestym lub pięćdziesiątym roku życia. Często używa się stwierdzenia plamy starcze, podczas gdy tak naprawdę to w wielu przypadkach po prostu przebarwienia posłoneczne.
  • Słońce bardzo wysusza skórę. Jeśli nie będziesz stosować filtrów w lecie, twoja skóra będzie przesuszona, co sprawi że niedoskonałości szybciej się na niej pojawią.
  • Najnowsze badania wskazują, że nawet promieniowanie ekranów takich jak telewizor, led, czy komputer mogą powodować zmiany w naszej cerze.

fot. www.makeupmanufacture.pl

Filtry przeciwsłoneczne

Dobry krem z filtrem to naprawdę ważna sprawa. Jeśli twoja skóra ma skłonność do zaskórników i zapychania porów, zrezygnuj z filtrów przeciwsłonecznych, które zawierają tłustą bazę, lub oleje. Uwierz mi, że są filtry przeciwsłoneczne które nie zawierają ani grama tłustych substancji. Takie filtry zazwyczaj są doskonałym wyborem dla skór suchych i wrażliwych.

Kremem z filtrem możesz z powodzeniem zastąpić po prostu twój dzienny krem. Możesz nakładać SPF rano zamiast kremu, ale pamiętaj aby wybrać odpowiednio pielęgnacyjny produkt. Najlepiej, żeby miał jak najbogatszy skład i był dobrze dobrany do twojej skóry.

fot. www.makeupmanufacture.pl

Możesz oczywiście nakładać również dwa kremy, ale pamiętaj że jeśli stosujesz w swojej pielęgnacji wieloetapowość, to musisz odczekać po nałożeniu każdego z tych produktów. Wybieraj też kosmetyki, które sprawdzają się do makijażu, które możesz nosić cały dzień i nie będą się rolować na skórze, nie będą jej wybielać, ani “ważyć się” pod makijażem.

Czasami zdarza się, że kremy które zawierają filtry przeciwsłoneczne nie mają zbyt wielu składników aktywnych. Dzieje się tak dlatego, że zawartość filtrów uniemożliwia umieszczenie w produkcie niektórych składników pielęgnacyjnych. Pamiętaj że filtry przeciwsłoneczne znajdują się również w podkładach. Wybieraj takie podkłady mądrze, pamiętając o kilku zasadach:

  1. Podobnie jak w kremach warto inwestować w filtry 30 +, albo większe. Popularne są również te które są blokerami, czyli mają SPF 50 +.
  2. Podkłady zawierające filtry utleniają się dużo szybciej co znaczy, że szybciej i bardziej ciemnieją na skórze. Zwróć na to uwagę przy wyborze koloru!
  3. Filtry przeciwsłoneczne odbijają blask – to oznacza, że jeśli masz ważne wyjście, jeśli wiesz że będą tam robione zdjęcia przy użyciu flesza, nie nakładaj filtrów przeciwsłonecznych, ani nie wybieraj podkładu z filtrem. Po wykonaniu zdjęcia z fleszem twoja twarz będzie wyglądała biało.

fot. www.makeupmanufacture.pl

Wybierając odpowiedni filtr przeciwsłoneczny zwracaj uwagę na oznaczenia na opakowaniu. Zwracaj uwagę nie tylko na SPF, ale również na takie jak UVA w kółeczku i UVB w kółeczku. Wybieraj filtry 30 + i wyższe.

Jeśli kupując kremy przeciwsłoneczne nie będziesz mogła znaleźć na opakowaniu wspomnianych wyżej oznaczeń, poszukaj takiego oznaczenia jak PA. PA to oznaczenie ochrony przeciwsłonecznej, którego używa się w krajach azjatyckich. PA + oznacza niską ochronę przeciwsłoneczną, PA + + oznacza średnią ochronę przeciwsłoneczną, a PA + + + oznacza wysoką ochronę przeciw słoneczną.

Ostatnią ważną rzeczą, o której należy pamiętać jest przechowywanie takich filtrów przeciwsłonecznych. Po pierwsze – nigdy nie przechowuj ich w miejscach, które narażone są na promieniowanie, wysoką temperaturę, nie trzymaj ich również w lodówce jeśli producent nie zaleca inaczej. Kupuj filtr przeciwsłoneczny każdego roku, nie używaj starych produktów z zeszłorocznych wakacji. Filtry przeciwsłoneczne bardzo szybko tracą ważności i nie możesz stosować kosmetyków, których używałaś w zeszłym roku na wakacjach, które leżały na nagrzanym piasku, które przywiozłaś w walizce do domu, i trzymałaś w pudełku przez następne pół roku używając sporadycznie. Kup nowy filtr!

fot. www.makeupmanufacture.pl

Zakup filtrów przeciwsłonecznych nie jest dużym wydatkiem. Takie filtry możesz dostać już od 10 zł w każdej drogerii. Pamiętaj, że inwestycja w siebie to zawsze trafiona inwestycja. Wydając niewielkie pieniądze na dobry filtr przeciwsłoneczny unikniesz wydawania pieniędzy na drogie zabiegi kosmetyczne w przyszłości. Nie będziesz musiała wydawać pieniędzy na drogie kremy przeciw przebarwieniom i walkę ze zmarszczkami.

Na sam koniec tego wpisu, chciałabym zaprosić cię na mój kanał na Instagramie, a szczególnie na instastories. Bardzo często pokazuje tam produkty które mogą okazać się dla ciebie idealne. Do zobaczenia!

fot. www.makeupmanufacture.pl