Dobór kolorystyki cieni do tęczówki oka może czasami okazać się wyjątkowo problematyczny. W tym wpisie znajdziesz kolory, które będą świetnym rozwiązaniem dla twojego koloru oczu i poznasz podstawowe zasady ich dobierania, a także dowiesz się dlaczego niebieski jest kolorem, którego najcześciej unikasz.
Pierwsza część wpisu jest teoretyczna i wyjaśnia skąd czerpać wiedzę o doborze kolorów w makijażu. Jeśli już ją masz, przewiń w dół, gdzie znajdziesz kolory do twojej tęczówki.
Koło kolorów
Bez koła kolorów w doborze cieni do tęczówki ani rusz! Jako wizażysta noszę koło kolorów nie tylko w głowie, ale również wydrukowane na kartce w kuferku, noszę jego zdjęcie w swoim smartfonie, znajduje się również w kilku książkach do makijażu. Koło kolorów jest niezbędne również w doborze podkładów, pomadek i innych kosmetyków. Nazywane jest również kołem barw i kołem chromatycznym. Koło, które widzisz poniżej to wersja bardzo uproszczona.
W dużym skrócie chodzi o to, że koło pokazuje nam kolory pasujące do siebie (to te barwy leżące obok siebie) i kontrastowe (te, które leżą naprzeciwko). Idąc tym tropem na przykład kolor fioletowy i czerwony “pasują” do siebie, a kolor czerwony i zielony kontrastują.
Nieco bardziej skomplikowana wersja koła kolorystycznego to ta poniżej – świetnie pokazuje harmonię monochromatyczną (różne odcienie, nasycenia i jasności tego samego koloru). Żeby to zobaczyć, patrzymy na koło od zewnątrz do środka i tak na przykład widzimy, że kolor czerwony przechodzi w ciemną czerwień, bordo, szarości. Jeśli temat wyjątkowo was interesuje, tutaj znajdziecie narzędzie do generowania harmonii kolorystycznych.
Stosując tę zasadę do makijażu, można przywołać na przykład makijaż smokey eye, w którym zazwyczaj stosujemy kolory tej samej barwy, ale w różnych odcieniach, czyli najpierw beż, później jasny brąz, ciemny brąz, aż w końcu czerń. Taki makijaż można nazwać monochromatycznym.
Można wykonać go również używając jednego koloru – jednego cienia (tak, tylko jednego produktu!), jak zrobiłam to w makijażu dla Izabeli. Na zdjęciu poniżej wykorzystałam tylko jeden cień (Botticelli z palety Lime Crime Venus XL), który mieszałam odpowiednio z różnymi innymi produktami wykonując makijaż całej twarzy.
- Najpierw długo blendowałam go na powiece, aby z cienia o jednej barwie, uzyskać kilka odcieni, używając kilku pędzli
- na powiece użyłam również preparatu duraline i wymieszałam go z cieniem, aby uzyskać ciemną oprawę oka
- w wewnętrznych kącikach dodałam odrobinę rozświetlacza
- na ustach również użyłam tego samego cienia i nałożyłam go na mokro
- na policzkach wymieszałam ten sam cień z odrobiną pudru i nałożyłam w formie różu.
Dlaczego koło barw jest ważne?
Każda zasada kolorystyczna w makijażu opiera się właśnie na kole barw. Jeśli dopiero zaczynasz, koniecznie wydrukuj sobie koło kolorów i umieść na lustrze bądź w swojej kosmetyczce. Z czasem jego obraz będzie już na zawsze w twojej głowie. Pamiętaj o nim wykonując swój codzienny makijaż. Zdjęcie poniżej świetnie pokazuje harmonię monochromatyczną (żółty wynika z oliwkowej, nieco zszarzałej barwy). A teraz przejdźmy do zasad praktycznych.
Zasady doboru koloru cieni do tęczówki oka
Dziś opiszę dla ciebie trzy zasady – zasadę harmonii, kontrastu i zasadę trójkąta, a do każdej z nich podam propozycje kolorystyczne i opowiem na jakie okazje warto stosować określoną zasadę.
Na zdjęciu poniżej możesz zobaczyć makijaż w kolorze niebieskim, który jest jedną z najrzadziej stosowanych barw. Mało która kobieta wie, że niebieski to kolor szczególnie pasujący do oczu brązowych i właśnie… niebieskich. Kojarzy się jednak z perłowym cieniem lat 70., czy 80. i nieodpowiednio nałożony stwarza ryzyku “staromodnego” makijażu”.
Makijaż w niebieskim kolorze wykonywałam podczas relacji live na Instagramie, używając najnowszej palety z limitowanej edycji Lady Gagi. Paleta marki Haus Labs nazywa się “Stupid Love”, a makijaż wykonany nią krok po kroku możesz zobaczyć tutaj:
Wyświetl ten post na Instagramie.
Zasada harmonii
To bardzo prosta zasada dotycząca makijażu oczu. Opiera się na dobieraniu koloru cieni harmonizujących z twoim kolorem oczu i zazwyczaj wykorzystywana jest w makijażu dziennym. Jest to makijaż stonowany, pasujący do tęczówki, idealny na dzień, choć świetnie sprawdza się również w wersji wieczorowej z mocniejszą pomadką. I właśnie taki makijaż stworzyłam dla zielonej tęczówki oka, wykorzystując zielone cienie:
Jak dobierać cienie do poszczególnych tęczówek kierując się zasadą harmonii?
- Oczy zielone – wszelkie odcienie zieleni, kolor oliwkowy, butelkowa zieleń, turkusowy, morski, a nawet niektóre odcienie niebieskiego, czy szarości, a także brąz z domieszką zieleni, zieleń mchu, rudobrązowy, wielbłądzi brąz
- Oczy niebieskie – niebieski, granat, kobaltowy, morski, turkus i odcienie niebieskiego z domieszką zieleni, popielaty, szary z odcieniami fioletu, chłodne odcienie fioletu, niebiesko-zielony
- Oczy brązowe – brązy, ciemne bordo z domieszką brązu, oliwkowo-brązowy, beż, wielbłądzi brąz, czekolada, ciepły orzech, brązowo-popielaty, khaki, kora drzew
- Oczy piwne (złociste) – złoty, butelkowa zieleń, miedź, kolor wielbłądzi, ciepłe brązy, kolor kakao, khaki
Krótki film z tego makijażu jest już dostępny na Instagramie i możesz obejrzeć go tutaj:
Wyświetl ten post na Instagramie.
Zasada kontrastu
To zasada, którą wykorzystujemy często w makijażu wieczorowym. Podkreśla tęczówkę oka, ponieważ używamy barw kontrastowych, przez co kolor oczu wydaje się jeszcze bardziej intensywny. Na zdjęciu moja zielona tęczówka oka i czerwone cienie do powiek (to kolory leżące naprzeciwko siebie na kole barw).
Jakie barwy będą pasowały do twojego koloru oczu w zasadzie kontrastu? Które kolory najlepiej podkreślą twoją tęczówkę? Oto kilka propozycji:
- Oczy zielone – pięknie podkreśli je czerwień wpadająca w chłodne, fioletowe tonacje, chłodny pomarańcz, fiolet we wszystkich odcieniach, fuksja, kolory różu i wrzosowe, niektóre brązy, kolor wina, chłodny i ciemny cynamonowy
- Oczy niebieskie – świetnie kontrastują z pomarańczem, brzoskwinią, miedzią, wielbłądzim, ciepłymi tonami brązów, rudobrązowym, kolorami wrzosowymi
- Oczy brązowe – kolory granatu, niebieski, błękit, kobalt, chabrowy, atramentowy, lazurowy, morski, a także chłodne odcienie bordo, kolory wina
- Oczy piwne (złociste) – wrzosowy, liliowy, bordo, burgundowy, purpurowy, granatowo-fioletowy
Podczas jednego z makijaży wykonywanych dla was na Instagramie wybrałam dla mojej zielonej tęczówki barwy pomarańczu, brzoskwini i bordo. Tutaj możesz zobaczyć jak powstawał taki makijaż krok po kroku:
Wyświetl ten post na Instagramie.
A poniżej znajduje się zdjęcie makijażu:
Zasada trójkąta
Jeśli podobają ci się makijaże, w których dolna powieka zupełnie różni się od tej na górze, to zasada trójkąta okaże się pewniakiem. Polega na tym, aby na górnej powiece dobrać kolory, które leżą blisko siebie na kole kolorów (na przykład żółty, zielony, oliwkowy), a na dolnej kolory kontrastowe do tych na górnej (i tutaj na przykład fioletowy). Zobacz to na kole kolorów:
Ta zasada inaczej nazywa się zasadą trójkąta równoramiennego, ponieważ jak widać na obrazku powyżej, ramiona trójkąta obejmują wąską gamę kolorystyczną, a jego wierzchołek wskazuje kolor dla nich kontrastowy. W jednym z wykonywanych dla was makijaży zastosowałam w ten sposób kolory pomarańczu i niebieskiego.
Oczywiście wszystkie barwy, również w makijażu, dzielą się na tonacje ciepłe i chłodne. Warto wziąć to pod uwagę podczas makijażu oczu, jednak tonacja kolorystyczna to już temat na zupełnie oddzielny wpis, tymczasem mam nadzieję, że pomogłam wam oswoić nieco kolory w makijażu oczu!
Teraz czekam na zdjęcia waszych makijaży – eksperymentujcie i zaszalejcie z kolorem, wyślijcie do mnie zdjęcia swoich makijażu – chętnie spojrzę fachowym okiem i podpowiem, co warto poprawić! Napisz na makeup.manufacture@gmail.com – powodzenia!✌?