Baza, czy krem?

Sorry, this entry is only available in Polish.

To jedno z pytań, które słyszę najczęściej podczas warsztatów i szkoleń. W dzisiejszym krótkim wpisie poznasz odpowiedź, kilka praktycznych wskazówek i moje ulubione produkty.

Skóra

Podstawą każdego makijażu jest piękna skóra. Zanim w ogóle przejdziemy do pytania “baza, czy krem”? należałoby wspomnieć o pielęgnacji. Mówiłam o tym już wielokrotnie, więc tym razem tylko kilka najważniejszych rzeczy, o których nie można zapominać:

 • nigdy nie kładź się spać w makijażu!
 • dokładnie oczyszczaj skórę rano i wieczorem (nie tylko wieczorem!)
 • nakładaj serum na twarz i dekolt
 • bądź systematyczna w swojej pielęgnacji
 • używaj ochrony przeciwsłonecznej

Jeśli będziesz pamiętać o powyższych krokach, na pewno zobaczysz różnicę w pielęgnacji skóry.

Jedno z moich ulubionych serum, fot. www.makeupmanufacture.pl

 

Kiedy już wiesz jak pielęgnować skórę, warto zastanowić się jak odpowiednio przygotować ją do makijażu i jaki kosmetyk nałożyć – bazę, czy krem?

Zanim przystąpisz do makijażu pamiętaj, że skórę należy “uspokoić”, czyli wyrównać pH. Do tego służy nam tonik. Nie zapominaj o nim w szczególności, jeśli używasz płynu micelarnego (to kosmetyk myjący, który należy zmyć z twarzy).

Moje dzisiejsze przesłanie jest proste – zawsze nakładaj krem. Nigdy nie pomijaj tego kroku, niezależnie od tego jaki makijaż wykonujesz. To kosmetyk pielęgnacyjny, który jest jednym z najważniejszych produktów. To właśnie on w dużej mierze odpowiada za kondycję twojej cery.

Jeden z moich ulubionych toników do twarzy – Sensum Mare, Algotonic, fot. www.makeupmanufacture.pl

 

Baza, czy krem?

Dodatkowo, po nałożeniu kremu możesz (ale nie musisz) zastosować bazę. Zadając sobie pytanie “baza, czy krem” musisz pamiętać, że pomiędzy nakładaniem na skórę każdego kosmetyku należy chwilę odczekać. Na przykład, jeśli nakładasz serum to odczekaj kilka minut zanim nałozysz krem.

Możesz nakładać przed makijażem i krem, i bazę, ale musisz odczekać kilka minut pomiędzy ich nałożeniem. Kiedy wiem, że wychodzę z domu nieco później nakładam rano krem, a przed samym wyjściem robię makijaż i wtedy używam również bazy. Kiedy się spieszę nie używam bazy pod podkład, nakładam sam krem.

Jeden z moich ulubionych kremów pod makijaż – świetnie się wchłania i doskonale nawilża, fot. www.makeupmanufacture.pl

 

Tak naprawdę to, czy nałożysz sam krem, czy krem i bazę zależy tylko od ciebie. Czy twoja skóra potrzebuje dodatkowego kosmetyku? Czy są niedoskonałości, którym baza mogłaby zaradzić, czy skóra jest zdrowa i promienna? Jeśli to drugie, być może nie ma sensu obciążać jej dodatkowym produktem.

Często okazuje się również, że nałożenie bazy pod podkład wiąże się z tym, jakim czasem dysponujesz o poranku. Pamiętając, że obowiązkowo należy odczekać pomiędzy nałożeniem jednego i drugiego produktu może się okazać, że czasami po prostu nie starczy ci na to czasu.

Jeden z moich ulubionych kremów pod makijaż marki Sape, fot. www.makeupmanufacture.pl

 

Jakie warunki musi spełniać krem nakładany bezpośrednio pod makijaż?

 • musi być idealnie dobrany do potrzeb skóry – skóra nie może się po nim przetłuszczać, krem musi się doskonale wchłaniać, pozostawiać cerę miękką i nawilżoną
 • musi być idealnie dobrany do podkładu – jeśli nakładasz pod makijaz krem to dobierz jego właściwości do własciwości podkładu, inaczej podkład będzie się ślizgał na skórze, albo rozmazywał
 • nie może być zbyt tłusty – olejki faktycznie świetnie sprawdzają się pod makijażem, ale są to tylko specjalne olejki stworzone w tym celu – oliwka, czy bardzo tłuste kremy nie będą się nadawały
Kolejny krem, który świetnie nadaje się pod makijaż i doskonale rozświetla skórę – Organique, fot. www.makeupmanufacture.pl

 

Kiedy użyć bazy?

Baza pod podkład nie zawsze jest potrzebna. Czasami, kiedy twoja skóra jest w dobrej kondycji wystarczy, że użyjesz świetnie dobranego kremu. W jakich przypadkach powinnaś zdecydować się na zastosowanie bazy pod podkład?

 • kiedy twoja skóra wyjątkowo mocno się czerwieni – i nie mówię tutaj o drobnych zaczerwienieniach. Bazy pod podkład powinnaś użyć wtedy, kiedy zaczerwienienia są naaprawdę bardzo mocne i podkład nie da rady ich przykryć. Najlepsza będzie zielona baza pod podkład wklepywana delikatnie w miejsca zaczerwienień. Pamiętaj, że są również kremy, które pomagają w walce z zaczerwienieniami
 • kiedy twoja skóra wyjątkowo mocno się przetłuszcza – wtedy powinnaś po pierwsze zastanowić się nad zmianą kremu, a po drugie – wybrać bazę matującą, która pozwoli utrzymać zmatowioną skórę przez dłuższy czas
 • kiedy twoja skóra jest matowa, szara i zmęczona – użyj bazy rozświetlającej. Perłowe drobiny potrafią naprawdę doskonale poradzić sobie z tego typu cerą. Dodatkowo, warto zastanowić się nad zmianą diety lub trybu życia
 • Kiedy potrzebujesz wyjątkowego utrwalenia – wtedy wybierz bazę o właściwościach utrwalających – HD.
Jedne z moich ulubionych baz pod makijaż marki XX Revolution, fot. www.makeupmanufacture.pl

 

Jak używać bazy?

Zazywczaj polecam stosować bazę tylko w strefie “T” lub dodawać jej odrobinę do podkładu (w przypadku bazy rozświetlającej). Nigdy nie mieszaj bazy z kremem i nigdy nie nakładaj jednego produktu bezpośrednio po drugim. Do aplikacji bazy używam zazwyczaj płaskiego pędzla, tzw. flat brush.

Jedna z moich ulubionych baz rozświetlających, Golden Rose, fot. www.makeupmanufacture.pl

 

Mam nadzieję, że pomogłam ci tym krótkim wpisem i od dziś będzie ci łatwiej stworzyć dzienny makijaż.