Czy warto być wege? Dieta pudełkowa NTFY

Sorry, this entry is only available in Polish.

Czy warto być wege? Czym różni się wegetarianizm od weganizmu? Jakie są plusy i minusy? Dlaczego warto zrezygnować z jajek? Jak przejść na wegetarianizm? W tym wpisie stawiam dużo pytań. Ale ten wpis jest dla mnie ważny, dlatego też udzielam dużo odpowiedzi.

Dieta wegańska – dlaczego warto?

Od prawie dwóch lat przestrzegam diety wegetariańskiej, a czasem nawet wegańskiej. Dla niewtajemniczonych – taka dieta nie zawiera żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego, czyli nie tylko mięsa, ale też m.in. jajek czy mleka. Innymi słowy, jem głównie to, co roślinne i… czuję się doskonale! Duża w tym zasługa NIce To Fit You, mojej diety pudełkowej, które dostarcza mi najlepsze wegański posiłki i dba o mój bilans witaminowy.Dieta pudełkowa – czy warto? Nice To Fit You i kod rabatowy!

Kod “y.kasiawrona” daje 5% zniżki na każdą wybraną dietę!

Dieta pudełkowa, Nice To Fit You. Fot. www.makeupmanufacture.pl

Jak zdecydowałam się przejść na wegetarianizm?

Kiedy mieszkałam w USA, w okresie Święta Dziękczynienia natrafiłam na film dokumentalny o zwierzętach spożywanych w tym okresie. Chodziło przede wszystkim o indyki, ale również inne zwierzęta, a program był przygotowany bardzo rzetelnie, wraz z naukowymi badaniami dotyczącymi odczuwania emocji i bólu przez zwierzęta. To był pierwszy moment, kiedy zaczęłam zastanawiać się nad jedzeniem mięsa. Nigdy wcześniej nie przyszło mi do głowy, aby zrezygnować z mięsa. Później obejrzałam kilka innych dokumentów, w tym popularny na Netflix Game Changers.

Dieta pudełkowa, Nice To Fit You. Fot. www.makeupmanufacture.pl

Małymi krokami, kilkanaście miesięcy zajęło mi, żeby faktycznie dojrzeć do tej decyzji i przejść na wegetarianizm. Musiałam uczyć się gotować od nowa, bo w moim domu zawsze spożywano mięso. Teraz nie muszę tego robić, bo Nice To Fit You ma najlepszą dietę wegańska na rynku i zgarnia wszystkie najbardziej wymagające certyfikaty. Okazało się, że na takiej diecie czuję się dużo lepiej fizycznie, mam lepsze wyniki krwi, a osoby z mojego otoczenia również zaczęły spożywać mniej produktów zwierzęcych zainspirowane moją decyzją. Wciąż spotykam również klientki, które wybierają NTFY właśnie ze względu na super dietę wege.

W ostatnich latach nabyłam też wiedzę dotyczącą rozwoju człowieka i tego, że nasz układ pokarmowy jest naturalnie roślinożerny, dowiedziałam się wiele o zwierzętach i o tym, że odczuwają emocje, ból i cierpienie praktycznie tak samo jak ludzie. Wiedzę czerpałam z książek (również tych popularnonaukowych) i oczywiście z internetu.

Tofucznica, Fot. www.makeupmanufacture.pl

Dieta wegetariańska – korzyści

Zalety diety wegetariańskiej, a w zasadzie również wegańskiej można byłoby mnożyć. Ten sposób odżywiania się jest uznany przez WHO za najzdrowszą dietę dla człowieka, serwuje się ją już w wielu szpitalach na całym świecie. W zeszłym roku WHO sklasyfikowało jedzenie mięsa w tej samej skali szkodliwości, co palenie tytoniu. Dietę NTFY znajdziesz tutaj.

Ja nie jem mięsa również z pobudek etycznych i ekologicznych. Nie potrafię już, mimo, że kiedyś nie zwracałam na to uwagi, zaakceptować hodowli zwierząt na mięso, nie zgadzam się z tym i nie chcę tego wspierać. To nieetyczne i nieekologiczne.

According to the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO), global livestock production makes up 14.5 percent of all anthropogenic (human caused) emissions – 7.1 gigatonnes of CO2 equivalent per year.

plantbasednews.org

Szukając dla siebie alternatywy, zaczęłam od wegetarianizmu. Moja dieta jest głównie wegetariańska, ponieważ całkowite przejście na weganizm wymaga wiedzy, której do końca jeszcze nie zdobyłam.

Dieta wegańska to rezygnacja również z produktów odzwierzęcych. Czy naprawdę jedzenie serów, czy jajek jest tak szkodliwe dla zwierząt? Kiedyś myślałam, że nie. Przecież kura u babci w ogródku ma bardzo szczęśliwe życie. Niestety nie jest tak jak nam się wydaje i o profesjonalny komentarz w tej sprawie poprosiłam organizację opiekującą się zwierzętami (szczególnie kurczakami, kaczkami, indykami…) o nazwie Azyl Kurza Łapka.

Najczęstszą przyczyną śmierci u kur jest właśnie problem związany z jajami. Kury zostały zmodyfikowane do takiego stopnia, że znoszą ponad 300 jaj rocznie – w naturze było to 10-15. Jest to ogromne przemęczenie, wyniszczenie organizmu i psychiki, które bardzo szybko wykańcza kury. Ogólnie cały przemysł jajczarski to jeden z najbardziej okrutnych przemysłów na świecie choć taki się nie wydaje, bo ludzie nie zastanawiają się za bardzo jak to wszystko wygląda. Wiadomo – jeśli chodzi o kury na fermach przemysłowych nie ma co się nad tym zastanawiać, stłoczone do granic możliwości, atakujące się, wydziobujące nawzajem gałki oczne, wyrywające pióra, stres, zadeptywanie na smierć, ogromne niedobory. Mówimy tu o hodowli klatkowej, ściolkowy, eko i wolnowybiegowy. Tak – zerówki i jedynki cierpią baaaardzo. Odbieraliśmy kiedyś 700 kur z najlepszej w Polsce fermy zerówek. Kury w tragicznym stanie, łyse, z pazurami tak długimi, że nie mogły normalnie się poruszać, z guzami.

Jeśli chodzi o kury mieszkające „u babci na wsi”. Po pierwsze – kury to zwierzęta, które bardzo często chorują. W Polsce lekarzy od kur można policzyć na palcach u jednej ręki, niestety. Nikt nie leczy kur. (…) Po drugie – problemy z np. zaparciem jaja, to tyczy się wszystkich kur, które je znoszą. Jeśli ktoś chce ochronić swoje zwierze przed przedwczesną śmiercią poleca się implant, robią to wszystkie azyle na świecie. To coś jak w stylu sterylizacji suk i ich ochrona przed ropomaciczem. No i najważniejsze – Kura przy tworzeniu jajek i ich znoszeniu zużywa bardzo dużo składników odżywczych. Aby je zwrócić zjada swoje jajka, w ten sposób dostarcza sobie niezbędnych witamin i zapobiega niedoborom. Warto pamiętać też o kogutach. Z jajek wykluwa się statystycznie 50/50 kur i kogutów, jednak nikt nie zwraca uwagi na to, gdzie są koguty. W wylęgarniach mieli się lub gazuje „niepotrzebne” koguciki. Na wsiach po prostu się je zabija.

Proces mielenia kogucików, fot. Azyl Kurza Łapka

Przemysł mięsny jest bezlitosny, a sytuacja zwierząt dramatyczna, dlatego kiedy zaczęłam przechodzić na wegetarianizm szybko okazało się, że ta dieta nie tylko jest przyjazna dla zwierząt, ale także bardzo zdrowa dla człowieka, oczywiście pod warunkiem, że podchodzi się do niej odpowiedzialnie.

Dieta wegańska to mniejsza podaż cholesterolu i tłuszczów nasyconych, dużo witamin z owoców i warzyw, a także coraz większa dostępność produktów spożywczych wysokiej jakości, pozbawionych konserwantów, sztucznych barwników i sztucznych aromatów. Odkąd stosuję dietę wegańska, czuję, że mam więcej energii, lepiej sypiam i zwyczaje lepiej się czuję, dlatego mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć – to działa! 

Dieta pudełkowa, Nice To Fit You. Fot. www.makeupmanufacture.pl

Oczywiście jem czas jajka, czy ser, chociaż staram się robić to rzadko. Suplementuję organizm w witaminy. Dieta wege (szczególnie w Nice To Fit You) jest niezwykle różnorodna i przepyszna.

Inne korzyści wynikające z diety wegańskiej to na przykład:

  • niższy poziom cholesterolu LDL, a co za tym idzie – mniejsze ryzyko miażdżycy,
  • niższe ryzyko śmierci wywołanej chorobą niedokrwienną serca,
  • mniejsza zapadalność na nadciśnienie tętnicze,
  • mniejsze ryzyko wystąpienia cukrzycy typu B,
  • mniejsza zapadalność na choroby nowotworowe,
  • mniejsze ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych.

Dieta pudełkowa, Nice To Fit You. Fot. www.makeupmanufacture.pl

Na co muszą uważać weganie?

Oczywiście, aby odczuć korzyści płynące z diety wegańskiej, należy do niej podejść w odpowiedni sposób. Całkowita rezygnacja ze spożywania mięsa, ryb, a nawet mleka i jajek oznacza, że bardzo ograniczamy produkty dostarczające organizmowi witaminę B12 oraz inne ważne substancje odżywcze. W związku z tym koniecznie jest dostarczenie ich osobno, w formie dobrze dobranej suplementacji, która jest idealnym uzupełnienim diety wegańskiej. 

Dbając o odpowiedni poziom witaminy B12, B6, kwasu foliowego i biotyny, organizm jest przygotowany na wszystkie wyzwania i zdoła odeprzeć każde zagrożenie. Warto jednak pamiętać, że w przypadku witaminy B12, ważna jest jej forma. Tę witaminę powinniśmy przyjmować w tzw. formie metylowej (metylokobalamina). Zalecane jest także, aby suplementy z witaminą B12, były bogate także w inny składniki: kwas foliowy, witaminę B6, witaminę B2 i biotynę – taki skład zapewnia synergiczne działanie wszystkich substancji oraz ich wysoką przyswajalność.

Fot. www.makeupmanufacture.pl

Pamiętaj, aby nigdy nie decydować się na taką dietę samemu! Najlepiej najpierw skonsultować się z lekarzem, a na wegetarianizm przechodzić małymi krokami. Ja na diecie wegetariańskiej schudłam i dzięki Nice To Fit You łatwo utrzymywać mi stałą wagę.

Dieta wegańska w Nice To Fit You

Jak już wspomniałem, o moją dietę wegańska dba fantastyczna firma cateringowa Nice To Fit You. Krótko mówiąc – codziennie rano dostaję pod drzwi wszystko, czego potrzebuję. Jedzenie zawsze jest na czas, zawsze jest świeże, sprawdzone, odpowiednio zapakowane i przede wszystkim – nieziemsko pyszne!

Dieta pudełkowa, Nice To Fit You. Fot. www.makeupmanufacture.pl

Co jednak najważniejsze – wybierając catering Nice To Fit You, mam pewność, że moja dieta jest odpowiednio zbilansowana, a co za tym idzie – zdrowa, bezpieczna i korzystna dla organizmu. Posiłki, które dostaję, wybieram sama w aplikacji mobilnej Nice To Fit You. To bardzo praktyczne i wygodne rozwiązanie, które pozwala dokładnie zapoznać się z ofertą przygotowaną na dany dzień, a przede wszystkim dostosować skład diety do moich preferencji smakowych. Resztą nie muszę się przejmować, bo wiem, że zadba o to Nice To Fit You 🙂 Osoby zainteresowane dietą pudełkowa odsyłam do TEGO (hiperłącze: https://makeupmanufacture.pl/dieta-pudelkowa-nice-to-fit-you/) wpisu, w którym szczegółowo opisałam, jak działa i jakie korzyści zapewnia Nice To Fit You. Oczywiście w ofercie firmy coś dla siebie znajdą także zwolennicy np. diety mięsnej, bezglutenowej czy białokowo-tłuszczwej, dlatego tym bardziej warto poświęcić chwilę. Tak samo, jak warto zaufać Nice To Fit You!

Dieta pudełkowa, Nice To Fit You. Fot. www.makeupmanufacture.pl

I na koniec jeszcze jedno moje przemyślenie. Nie oceniaj, nie krytykuj, nie zmuszaj nikogo do myślenia tak, jak ty. Pamiętaj, ze każdy ma inną sytuację życiową i zdrowotną, która nie zawsze pozwala mu na przejście w 100% na weganizm, czy nawet bycie wegetarianinem. Ja również raz na jakiś czas spożywam jajka, bo mój organizm bardzo tego potrzebuje. Doceniajmy swoje małe kroki i to, że czasem sięgniesz w sklepie bo warzywa, zamiast kotleta.

Tak czy siak warto mieć wiedzę w temacie odżywiania się i przemysłu spożywczego, ponieważ wszyscy z niego korzystamy, wszyscy robimy zakupy i wszyscy musimy… jeść. Im bardziej jesteś świadomy, im więcej masz wiedzy, tym lepiej możesz żyć!

Jeśli sprawa wydaje się dla ciebie ważna i poruszył cię los zwierząt, wspieraj organizacje walczące o ich prawa. Możesz dorzucić grosz dla Azyl Kurza Łapka tutaj.

Dieta pudełkowa, Nice To Fit You. Fot. www.makeupmanufacture.pl