Kobiety Kobietom

Sorry, this entry is only available in Polish.

Mówi się, że dzień kobiet jest wyjątkowym dniem w roku, przeznaczonym tylko dla nich. Robią tego dnia coś dla siebie, znajdują czas na odpoczynek, spotykają się i wspólnie świętują. Mój ostatni rok był bardzo “kobiecy”. Spotkałam na swojej drodze wiele różnych, damskich osobowości i to dzięki nim tak wiele się nauczyłam.

Zmiany, zmiany, zmiany…

Społeczeństwa zaczynają dojrzewać do tego, że warto szukać piękna nie tylko w wyglądzie, ale i osobowości. W profesjonalnej fotografii bardziej liczą się przekazywane emocje, a nie wyretuszowane niedoskonałości skóry. Piękna kobieta nie musi być młoda, w rozmiarze 36, z dużym biustem i długimi nogami. Kobiecy wizerunek zmieniał się jak w kalejdoskopie, wraz z historią i rozwojem świata.

„Przez lata nauczyłem się, że w ubraniu najważniejsza jest kobieta, która je nosi” – Yves Saint Laurent

Ewa w moim makijażu, fot. Emil Kołodziej, Artystyczna Alternatywa

Czy piękno rzeczywiście nie zna wieku?

Od tego roku mam przyjemność prowadzić zajęcia na Uniwersytecie Jagiellońskim, w grupie kobiet dojrzałych, w ramach ich kierunku studiów. Rozmawiamy o kreowaniu wizerunku kobiet na przestrzeni wieków, a także współczesnej roli kobiety. Kiedy zaczynałam wykłady, wydawało mi się, że mogę wiele im przekazać, nie spodziewałam się jednak, jak wiele otrzymam.

Wykład, Uniwersytet Jagielloński, Collegium Novum

Ciało jest kulturowym zapisem, jak w soczewce odbijają się „na nim” i „w nim” idee społeczne, problemy władzy i podległości, a nawet ogólna wizja świata. Z drugiej strony ujawniają się kwestie ciało – tożsamość ludzka.

autor nieznany

Autentyczność i… luz

Wykłady z kreowania wizerunku opieram w szczególności na tym, aby każda studentka tworzyła go w zgodzie ze sobą. Autentyczność i świadomość tego kim jesteśmy, jest podstawą kreowania babskiego “ja”. Żeby zrobić to skutecznie, kobieta musi najpierw dowiedzieć się, czego chce od życia, co lubi i zadać sobie z pozoru proste pytanie – “jaką kobietą jestem”? Czasy, w których żyjemy stawiają przed nami wiele wyzwań, co nie znaczy, że wszystkim trzeba sprostać. Kobietki, wyluzujmy!

Wykład, Uniwersytet Jagielloński, Collegium Novum

Ja zrobię to najlepiej!

Kobiety zbyt często tracą czas na zastanawianie się nad milionem, mało ważnych spraw. Począwszy od wyglądu, na kontaktach międzyludzkich kończąc. “Czy nie powinnam schudnąć? Czy ta bluzka pasuje do tych spodni? A może nie powinnam mówić tego, co powiedziałam?” Piękno tkwi w pewności siebie, stylu bycia i… różnorodności – odnosi się to zarówno do wyglądu jak i osobowości.

Drogie Panie – nie da się kontrolować wszystkiego (naprawdę)! Zatrzymaj się i postaw na siebie, nie tylko dzisiaj, ale każdego dnia. Świat sobie poradzi, jeśli na godzinę usiądziesz, odpoczniesz, poczytasz, wypijesz herbatę.

Ewa w moim makijażu, fot. Emil Kołodziej, Artystyczna Alternatywa

Gdzie w tym wszystkim makijaż?

W dwudziestym roku życia masz taką twarz, jaką dała ci natura; w pięćdziesiątym roku życia masz twarz, na jaką sobie zasłużyłaś.

Coco Chanel

Makijaż to niekwestionowany element kobiecego wizerunku, jednak to uśmiech jest tym, co najpiękniej zdobi kobiecą twarz. Zamiast dokładać sobie domowych obowiązków (wiem, wiem… nikt nie zrobi tego tak dobrze, jak ty), odpoczniJ i znajdź w sobie pogodę ducha. Poświęć czas na pielęgnację skóry, na makijaż – pamiętaj, że kobieca intuicja jest niezawodna, ona świetnie podpowie ci, jak radzić sobie z eyelinerem czy czerwoną pomadką.

Z drugiej strony myślisz, że najwyższy czas, że chciałabyś iść na kurs, dowiedzieć się czegoś nowego, poradzić z czymś co trapi cię od dłuższego czasu. No ale nie, nie w tym tygodniu, w przyszłym też ci nie pasuje, a za trzy już zapomnisz, że chciałaś. Pamiętaj, że każda inwestycja w siebie nie powinna być przykrym obowiązkiem, ale świetną zabawą i pięknie spędzonym, wspólnym “babskim” czasem.

Kurs Makijażu Kobiety Dojrzałej, Artystyczna Alternatywa, Kraków

Kochane, piękne kobiety – życzę wam wiary w siebie, energii do życia, uśmiechu, optymizmu i akceptacji tego wszystkiego, co życie ze sobą niesie. Pamiętajcie, że każde “niepowodzenie” i każdą trudność można przekuć w sukces, a nic nie zdarza się bez powodu.

No i mimo wszystko… zapraszam na kursy makijażu ?

Wszystkiego cudownego dla nas, kobiet! ❤️

[contact-form][contact-field label=”Podpis” type=”name” required=”true” /][contact-field label=”E-mail” type=”email” required=”true” /][contact-field label=”Witryna internetowa” type=”url” /][contact-field label=”Wiadomość” type=”textarea” /][/contact-form]