Jak myć pędzle do makijażu?

Sorry, this entry is only available in Polish.

Higiena w makijażu to podstawa. Odpowiednia dezynfekcja produktów, dbanie o posiadane akcesoria, przechowywanie kosmetyków we właściwych warunkach. Kosmetyki, kosmetyki, kosmetyki. Ale czym je nakładać? Jak powinna wyglądać prawidłowa aplikacja poszczególnych produktów? Tego dowiecie się na kursach i zajęciach prowadzonych przeze mnie w szkole makijażu, a tymczasem zapraszam do przeczytania wpisu, który odpowiada na proste pytanie – jak dbać o pędzle?

Zdradzę dziś kilka sekretów dotyczących pielęgnacji podstawowego narzędzia każdego wizażysty, czyli pędzli i beauty blenderów. Bezpieczeństwo przede wszystkim, szczególnie w czasach koronawirusa. Rzeczywiście aktualna sytuacja wymaga od nas jeszcze większej dbałości o kosmetyki i akcesoria kosmetyczne. Do tego dochodzi maseczka – zabezpieczenie zarówno dla wizażysty, jak i klientki.

fot. www.makeupmanufacture.pl

Czy trzeba nosić maseczkę?

Szczerze mówiąc, to żadna nowość. Wielu wizażystów już przed Covidem pracowało w maseczkach,  a jeśli zerkniemy na makijażystów z Azji to większość z nich również ma na twarzy maskę. To nie rewolucja, a raczej wieloletni standard. Zabezpieczasz w ten sposób siebie, ale przede wszystkim klienta – pamiętaj jak blisko jego twarzy pracujesz! Specjalnie napisałam “klienta”, bo wszyscy wiemy, że Azjaci uwielbiają makijaż na co dzień, podczas gdy ja w ostatnich tygodniach też maluję w większości mężczyzn (plany filmowe, sesje zdjęciowe, okładki, a nawet panowie młodzi). Żaden facet nie lubi się pocić, ani czerwienić się na zdjęciach.

fot. www.makeupmanufacture.pl

Jak czyścić pędzle?

Pędzle i inne akcesoria do aplikacji musimy utrzymywać w bezwzględnej czystości. Po każdym użyciu myjemy je mydłem antybakteryjnym, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas sesji musimy je dezynfekować płynami do tego przeznaczonymi. Są to płyny antybakteryjne. Spray można  dostać w każdej drogerii. Możemy skorzystać z gąbek do czyszczenia pędzli. Osobiście na każdej sesji mam też nasączane chusteczki antybakteryjne. Można nimi przetrzeć trzonki pędzli, ubrudzone brzegi opakowań kosmetyków – tam też gromadzi się kurz i brud.

fot. www.makeupmanufacture.pl

Czym myć pędzle?

Najlepszym mydłem jest oczywiście antybakteryjny Protex, a najlepszym specyfikiem do czyszczenia beauty blenderów jest olejek pod prysznic Isana. Oba produkty są bardzo przystępne cenowo. Jeśli chodzi o płyną antybakteryjny, to na rynku jest ich mnóstwo. Pamiętaj, aby przed przystąpieniem do pracy zawsze umyć również dłonie. Tak jak lekarz przed operacją, tak ty przed przystąpieniem do makijażu musisz być pewna, że twoje dłonie nie będą źródłem bakterii i zanieczyszczeń.

Olejek pod prysznic Isana, fot. www.makeupmanufacture.pl

Czym dezynfekować pędzle?

Jeśli potrzebuję zdezynfekować pędzle “na już” wybieram po prostu alkohol 99% (tak, ten sam, którego używają mechanicy samochodowi) zwany też IPA, lub alkoholem Izopropylowym. Używam go tylko wtedy, kiedy muszę bardzo szybko zdezynfekować narzędzie pracy – alkohol momentalnie zabija bakterie i szybko się ulatnia, przez co pędzel nie jest mokry i od razu możesz go użyć. Uwaga na ubrania! Nie aplikuj na skórę i używaj tylko w dobrze wentylowanych pomieszczeniach.

fot. www.makeupmanufacture.pl

Pamiętaj, że nie zawsze wizażysta pracuje w studiu fotograficznym, czy w domu klienta. Sesje odbywają się w różnych miejscach, czasem ekstremalnych. Sama tego doświadczyłam pracując na pustyni w Nevadzie w USA podczas burzy piaskowej – to był najtrudniejszy plan zdjęciowym na jakim byłam. Piasek wdzierał się wszędzie, musiałam zdjąć soczewki kontaktowe, bo pomimo okularów przeciwsłonecznych piasek tarł w oczy. Udało się zrobić kilka pięknych zdjęć, które zobaczysz poniżej, ale po takiej sesji czyszczenie kosmetyków i kufra to było prawdziwe wyzwanie. 

fot. Brondo Photography, model: Krista Hyatt

Czy można myć pędzle szamponem?

Można. Różne środki pomagają utrzymać pędzle i akcesoria w czystości, ale podstawą jest jednak ich mycie. Do tego celu używaj delikatnego szamponu lub mydła antybakteryjnegoMyj włosiem do dołu aby jak najmniej wody absorbowały do wnętrza, bo później pędzel odkleja się od trzonka. Zdarza się tak, ponieważ preparaty myjące bardzo często rozpuszczają kleje znajdujące się w pędzlach. Najlepiej środek myjący rozpuść wcześniej w odrobinie wody aby za bardzo się nie pienił. Myj pędzle kolistymi ruchami wewnątrz zagłębienia dłoni. Pamiętaj, że jest to włosie (nie ważnem czy naturalne, czy sztuczne, więc możesz pielęgnować je jak swoje własne włosy.

Krok pierwszy – namydlenie pędzli, fot. www.makeupmanufacture.pl

Jak suszyć pędzle?

Pędzel to narzędzie pracy, jeśli o nie dobrze zadbasz, będą służyły ci bardzo długo. Sama wiesz, że zakup dobrych pędzli nie kosztuje mało. Myj je delikatnie, zawsze ręcznie, przypadkiem nie wkładaj pędzli do pralki! Po umyciu należy je dobrze odsączyć (odcisnąć w ręcznik papierowy), a następnie wysuszyć układając włosiem do dołu na ręczniku papierowym lub na zwykłym ręczniku. Ułóż je na płasko tak, aby włosie wystawało poza krawędź powierzchni.

fot. www.makeupmanufacture.pl

Jak czyścić gąbki do makijażu?

Gąbki do makijażu traktujemy podobnie jak pędzle: wodą i środkiem myjącym. Pamiętaj o olejku Isana! Namocz gąbkę pod wodą, nałóż na nią odpowiedni środek i wypłucz. Tych wszystkich narzędzi używasz każdego dnia – mają kontakt z twoją skórą, która ma różne problemy. Są na niej zanieczyszczenia, resztki kremów, a czasem nawet stany zapalne. Pędzle, które mają bezpośrednią styczność ze skórą rozniosą po niej bakterie, jeśli nie umyjesz ich systematycznie i w odpowiedni sposób. Brak dbałości o higienę akcesoriów może prowadzić do problemów z cerą, a przecież tego nie chcesz. Myj pędzle po każdym użyciu!

fot. www.makeupmanufacture.pl

Pamiętaj: mycie i dezynfekcja akcesoriów kosmetycznych gwarantuje tobie i klientce dobry, trwały i bezpieczny makijaż. Bezpieczeństwo i higiena są u mnie zawsze na pierwszym miejscu. Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zajrzyj na Instagram, tam znajdziesz film, na którym zobaczysz dokładnie jak myć pędzle.