Życzenia na dzień kobiet

Sorry, this entry is only available in Polish.

Marzec to miesiąc kobiet. 8 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet, jednak dzisiaj nie można na to święto spojrzeć inaczej, niż przez pryzmat wydarzeń ostatnich tygodni. Moja branża, to branża bez wątpienia – kobieca. Tym razem życzenia, które chcę złożyć kobietom są wyjątkowe.

Międzynarodowy Dzień Kobiet

8 marca zazwyczaj widzę na ulicach kobiety wracające z pracy z kwiatami, dziewczyny trzymające pojedyncze róże w rękach, pary świętujące przy kawiarnianych stolikach. Za takie obrazki lubię Dzień Kobiet. To międzynarodowe święto, które w wielu krajach wygląda bardzo podobnie. Podobnie świętują kobiety w Polsce, Niemczech, Ukrainie, czy Stanach Zjednoczonych. Tym razem, wszystko jest inaczej.

Nigdy nie pomyślałabym, że na blogu, wśród tak codziennych treści jak kosmetyczne nowości i kody rabatowe pojawi się wpis o takiej tematyce.

Uchodźcy z Ukrainy, Kraków, marzec 2022, fot. www.makeupmanufacture.pl

Wojna w Ukrainie

W Ukrainie wybuchła wojna, a Polska w przeciągu tygodnia przyjęła ponad milion uchodźców i uchodźczyń. To głównie kobiety, dzieci, osoby starsze, które przyjechały w ostatnich dniach do Krakowa, czy Warszawy z jedną reklamówką, wyrwani z mieszkania nagle, tak jak stali, w domowym dresie, z kotem pod pachą, maleńkim dzieckiem owiniętym kocem. Pokonali niejednokrotnie tysiące kilometrów by dotrzeć w bezpieczniejsze miejsce, często bez planu, nie mają pojęcia co im los przyniesie. Niektórzy z nich czekali do pierwszego alarmu bombowego, bo niedowierzali, że wojna przychodzi ot tak, nagle. To ludzie, którzy musieli zostawić cały swój dom, często rodzinę, dorobek życia i wyruszyć w podróż bez jasnego celu i przeznaczenia. Wśród nich są kobiety. Kobiety, które tęsknią, którym brakuje poczucia bezpieczeństwa, które teraz muszą być wyjątkowo dzielne.

Piszę te słowa za ściśniętym gardłem i łzami w oczach. Wszystkie zdjęcia pochodzą z mojej dzisiejszej podróży służbowej do Warszawy. Podróżowałam z Krakowa, na dworcach spędziłam połowę dnia. Nie biegałam za idealnym ujęciem, nie zaglądałam w oczy kobietom, dzieciom i starszym, którzy siedzieli na ziemi w dworcowych halach, czy spali gdzieś w kącie wejścia na peron. Nie mogłam spojrzeć im w oczy, bo do moich momentalnie napływały łzy. Dla mnie tragedia tych ludzi jest niewyobrażalna. Nie do ogarnięcia emocjonalnie.

Uchodźcy z Ukrainy, Kraków, marzec 2022, fot. www.makeupmanufacture.pl

Siła kobiet

Międzynarodowy Dzień Kobiet jest dziś ważny jak nigdy wcześniej. My, kobiety, jesteśmy takie same w Polsce, czy w Ukrainie. Tak samo borykamy się z trudnościami dnia codziennego, tak samo pęka nam serce, gdy kogoś bliskiego dotyka choroba, albo nieszczęście. Tak samo Ukrainki jak i Polki zastanawiają się co zrobić, żeby im i ich rodzinie żyło się lepiej, bezpieczniej, bardziej szczęśliwie. Tak samo cieszymy się z sukcesów naszych dzieci, tak samo dbamy o rodziców w potrzebie, nie odmawiamy, gdy ktoś prosi o pomoc. Często zapominamy o sobie w tej codziennej rutynie, a co dopiero w chwilach takich jak ta. Musimy pamiętać, że to przede wszystkim same sobie powinnyśmy okazywać troskę – kto jeśli nie my zrobi to najlepiej? Jesteśmy siłą napędową tego świata i musimy żyć w zgodzie ze sobą.

Jesteśmy kobietami, a to zawsze brzmi dumnie.

Uchodźcy z Ukrainy, Kraków, marzec 2022, fot. www.makeupmanufacture.pl

Naszą siłą jest kobiecość. Delikatność, wrażliwość, empatia, intuicja, które towarzyszą nam od narodzin, ale także siła, wytrwałość, zaradność – nie jesteśmy jednowymiarowe. Delikatność miesza się z twardym charakterem, wrażliwość z konsekwencją dążenia do celu, intuicja z realnym planowaniem naszego życia, troską o bliźnich. Takie jesteśmy. Niejednoznaczne, skomplikowane, interesujące i przede wszystkim – zawsze pełne nadziei na lepsze. 

Niektórzy twierdzą, że nie potrzebujemy jedynego dnia w roku żeby okazywać szacunek kobietom. Należy to robić każdego dnia, ale szczególnie w takich dniach, jak te ostatnie.

Uchodźcy z Ukrainy, Kraków, marzec 2022, fot. www.makeupmanufacture.pl

Życzenia na dzień kobiet

Niezależnie od tego skąd pochodzisz, z czym aktualnie mierzysz się w swoim życiu, ani co przeżywasz – życzę ci przede wszystkim wytrwałości i nieustającej nadziei na lepsze.

Po burzy zawsze kiedyś wychodzi słońce, a przyjdą czasy, kiedy i ty będziesz mogła być dumna z tego, jak przetrwałaś tą burzę. Życzę ci odwagi w sięganiu po swoje marzenia, premedytacji w dążeniu do celu i siły w przezwyciężaniu przeciwności losu. Bądź rozsądna i mądra, mierz się z życiem wyprostowana, stawiaj mu czoła i wygrywaj każdą, nawet tą najmniejszą, wewnętrzną walkę. Życzę ci miłości i troski, którą podarują ci bliskie osoby. Dzięki nim będziesz wiedziała, że nie jesteś sama.